Cesta k andělům

Cesta k andělům: Jan Royt - ikonograf, historik
47. díl
Jan Royt - ikonograf, historik
Otakáro Maria Schmidt a jeho talkshow – Cesta k andělům

Jan Royt je náš nejpřednější ikonograf zároveň historik a pedagog na filozofické fakultě UK a teologické fakultě UK. Napsal a podílel se na vydání několika odborných knih například o Pražském Jezulátku, o Kristu jako o stromu života. Dál dohromady slovníku biblické ikonografie a nejnověji byl pověřen arcibiskupem Dominikem Dukou k naspání knihy o Pražském Hradu. Je doslova chodící encyklopedií, ale neztrácí vtip a jeho příslovečná zaujatost v příslušných tématech z něj dělá v dobrém slova smyslu zapáleného řečníka. Posuďte sami a zaposlouchejte se do našeho povídání o Mariánském sloupu, Palládiu země české, Panně Marii a křesťanském výtvarném umění které ovlivnilo svět to vše v našem talkshow Cesta k andělům.

Cesta k andělům

Talkshow moderátora a režiséra Otakára Schmidta a střihačky a režisérky Jany Studničkové - Cesta k andělům (2x měsíčně) v televizi NOE má premiéru vždy druhou sobotu v měsíci ve 20.00.

Tak jako se vynořujeme z moře nevědomí na hladinu, ze spánku do reality, snad vzkříšeni se po smrti vynoříme v nebi. Cestu do televizního nebe ve studiu si dláždíme bohulibými knihami.

Diskusním pořadem s hostem, chtějí tvůrci tuto mlhovinu trochu rozptýlit a na leccos si v „nebeském“ studiu s pomocí andělů posvítit. Studio krášlí skleněné Pražské Jezulátko, jehož originál byl součástí filmu Pražské Jezulátko výše uvedených filmařů a který dostal v roce 2012 Svatý Otec papež Benedikt XVI. od kardinála Dominika Duky.

Nebbia znamená v italštině mlha, tedy tak si ve střední Evropě představujeme nebe? Neboť ze slova nebbia je odvozené české nebe (latinské nebula – mlha, pára, mrak, kouř. Nebulósus – zamlžený, zamračený. Nubesque – mrak). Ale nebe je v latině caelum od čehož snad odvozujeme česky čelo, vypuklina našeho těla na tělě nahoře. Pater noster, qui es in caelis. Otče náš jenž jsi na nebesích. Amen.

Caelum, coelum – nebe, nebesa, obloha. Caelus – nebe (Caeli).