Cesta k andělům

Cesta k andělům: Petr Coufal - vitrážista
71. díl
Petr Coufal - vitrážista
Otakáro Maria Schmidt a jeho talkshow – Cesta k andělům

V talkshow moderátora Otakára Schmidta a režisérky Jany Studničkové - Cesta k andělům - v televizi NOE tentokrát uvidíte Petra Coufala.

Petr Coufal je vitrážista a výtvarník ze slavné dílny, kterou založili na Starém Městě v roce 1935 Josef Jiřička a Max Švabinský a spolupracovali s neméně slavnými Karlem Svolinským, Cyrilem Boudou a dalšími. Dílna restaurovala naše nejznámější katedrály a kostely - Katedrálu svatého Víta, Chrám sv.Cyrila a Metoděje v Karlíně, Katedrálu svatého Bartoloměje v Plzni a dále mnoho vitráží po celé republice. Petr Coufal jako majitel Umělecké huti sklenářské Jiřička-Coufal mluví o tom jak taková vitráž vlastně vzniká, dále o historii dílny, o historii vitráže, i o temných dobách z dob husitství, vlády Josefa II. a komunismu, kdy se sakrální prostory a jejich výzdoba a vitráže ničily.

Cesta k andělům

Talkshow moderátora a režiséra Otakára Schmidta a střihačky a režisérky Jany Studničkové - Cesta k andělům (2x měsíčně) v televizi NOE má premiéru vždy druhou sobotu v měsíci ve 20.00.

Tak jako se vynořujeme z moře nevědomí na hladinu, ze spánku do reality, snad vzkříšeni se po smrti vynoříme v nebi. Cestu do televizního nebe ve studiu si dláždíme bohulibými knihami.

Diskusním pořadem s hostem, chtějí tvůrci tuto mlhovinu trochu rozptýlit a na leccos si v „nebeském“ studiu s pomocí andělů posvítit. Studio krášlí skleněné Pražské Jezulátko, jehož originál byl součástí filmu Pražské Jezulátko výše uvedených filmařů a který dostal v roce 2012 Svatý Otec papež Benedikt XVI. od kardinála Dominika Duky.

Nebbia znamená v italštině mlha, tedy tak si ve střední Evropě představujeme nebe? Neboť ze slova nebbia je odvozené české nebe (latinské nebula – mlha, pára, mrak, kouř. Nebulósus – zamlžený, zamračený. Nubesque – mrak). Ale nebe je v latině caelum od čehož snad odvozujeme česky čelo, vypuklina našeho těla na tělě nahoře. Pater noster, qui es in caelis. Otče náš jenž jsi na nebesích. Amen.

Caelum, coelum – nebe, nebesa, obloha. Caelus – nebe (Caeli).