Hlubinami vesmíru

Hlubinami vesmíru:
Pokračování objevů ve sluneční soustavě a exoplanety.

RNDr. Jiří Grygar v tomto díle bude dál představovat objevy ve sluneční soustavě. Nejprve se zastaví u Saturnu a jeho největšího měsíce Titanu. Jezera, vlny a duny na tomto měsíci mohou sledovat sondy z bezprostřední blízkosti již více než deset let a porovnáním snímků bylo zjištěno, že se pohybují. I Saturn se svými hexagonálními útvary na pólech jistě zaujme diváka svou neobvyklostí.

V dalších minutách můžeme žasnout nad meteorologickými výzkumy Uranu, prvním přistáním na kometě (Churjumov-Gerasimenková) a nálezů meteoritů po dvaceti letech na poli či po průletu bolidu nad českým územím. Na konec kapitoly o objevech ve sluneční soustavě se podíváme, kde jsou sondy Voayger? Opouští již sluneční soustavu?

Poté se přesuneme do „blízkého“ okolí našeho slunce a podíváme se, co nového přinesl rok 2014 ve výzkumu exoplanet? Kolik jich již známe? A jaké jsou?

Ke sledování stále překvapujícího vesmíru zve Jindřich Suchánek, moderátor pořadu.

Hlubinami vesmíru

Tento publicistický seriálový pořad je zároveň pozvánkou ke sledování noční oblohy i vzdělávacím pořadem o vesmíru.

V roce 2007 TV Noe vysílala první cyklus, celkem 12 dílů, v kterém redaktor pořadu Jindřich Suchánek se svým hostem RNDr. Tomášem Gráfem, Ph.D., vedoucím Hvězdárny a planetária Johanna Palisy v Ostravě, postupně probírali souhvězdí, tělesa sluneční soustavy i nejznámější objekty hlubokého vesmíru a dotýkali se i některých základních zákonitostí astronomie. Podrobnosti lze nalézt na webu TV Noe pod jednotlivými díly. První díl byl odvysílán v únoru 2007 a poslední v lednu 2008.
Od roku 2008 vysílá TV Noe volné pokračování. Pořad je většinou zaměřen na současné dění ve vesmíru. Na obrazovkách defilují nejrůznější zajímavosti, události a objekty, na které je soustředěna aktuální pozornost astronomů. Redaktor pořadu Jindřich Suchánek si zve do každého dílu zajímavé hosty, jimiž jsou odborníci či nadšenci pro astronomii. Povídání je doprovázeno fotografiemi, videi a animacemi, které TV Noe laskavě poskytla NASA, ESA, ESO i jiné instituce anebo si je hosté sami připravili. Jednotlivé díly mají stopáž 35 - 60 min. Pořady se občas reprizují, podrobnosti o vysílání najdete pod notickou (odkazem) u jednotlivých dílů.
Pořady lze shlédnout v archivu TV Noe. Odkazy naleznete na konci textu u jednotlivých dílů.