Nigérie - Dialog pro život

Nigérie - Dialog pro život:
Dokument o náboženských konfliktech v Nigérii.

NIGÉRIE „DIALOG PRO ŽIVOT“
Náboženské konflikty v Nigérii si za poslední čtyři roky vyžádaly 10.000 lidských životů a hmotné škody se pohybují v milionech dolarů. Bylo zničeno více než 300 křesťanských kostelů a 250.000 lidí muselo uprchnout.
V listopadu 2002 vyšli muslimové do ulic na protest proti článku v jednom nigérijském deníku pojednávajícím o volbě miss world, která se měla v Nigérii konat. Kdyby Mohamed ještě žil, zněl název článku, obdivoval by krásu dívek a s jednou z nich by se oženil. Muslimové v tom viděli rouhání proti islámu.
V Nigérii, nejlidnatějším státě Afriky, žije asi 140 miliónů lidí. Země se vyznačuje etnickými a náboženskými konflikty. 60% obyvatelstva jsou muslimové; kteří žijí především na severu země. Většina křesťanů žije na jihu. Když bylo před 10 lety ve 12 spolkových zemích zavedeno právo šaría, vypukly v celé zemi nepokoje. V srpnu 2004 pohrozila islámská vláda ve spolkovém státě Zamfara, že zničí všechny kostely jako ilegální struktury, zavře všechny podniky křesťanů během muslimských období modliteb a vydá nový zákon proti oblékání, které není v souladu s islámským zákonem.