Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 17. 4. 2018
949. díl
17. 4. 2018
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

Světové dny mládeže Panama 2019

Na dny mládeže v Panamě se už přihlásilo 75 000 účastníků z celého světa Do Světového setkání v Panamě zbývá necelých devět měsíců. Na obou stranách Atlantiku už pracují stovky lidí, aby vše bylo připraveno do nejmenšího detailu.

Mistrovství elektromobilů v Římě

Pár dnů před závody Formule E v ulicích Říma požádal ředitel soutěže Alejandro Agag spolu s nejlepšími jezdci Jean-Éricem Vergnem, Lucasem Di Grassim a Jéromem D´Ambrosiem Svatého otce, aby jejich vůz požehnal.

Obnova poutního kostela v Horní Polici

Počátkem roku byl poutní areál Navštívení Panny Marie v Horní Polici vyhlášen národní kulturní památkou. Už řadu měsíců před tím byl však spuštěn projekt jeho obnovy. V době své největší slávy v osmnáctém století hostil areál tisíce poutníků, dnes je na počátku obnovy své poutní tradice.

Stonožkový projekt v Pašovicích

Slavnostní mši svatou v Prakšicích celebroval pomocný biskup Josef Nuzík. Zahájil tak realizaci projektu Zahrada života v sousedních Pašovicích.

Tanec Vzkříšení na Hradčanském náměstí

Takzvaný Tanec vzkříšení zatančili mladí křesťané na Velikonoční pondělí na Hradčanském náměstí. Součástí programu byla i svědectví některých tančících a evangelizační poselství v češtině a angličtině.

Duchovní obnova s Anselnem Grünem

Tři dny křesťanské spirituality pořádalo v Brně diecézní pastorační středisko a Karmelitánské nakladatelství. Přednášejícím byl tentokrát německý benediktinský mnich a známý autor duchovní literatury Anselm Grün.

Kněz malířem

Devadesáti tisícová farnost Ostrava-Poruba měla jen jeden kostelík sv. Mikuláše. Otec Josef Gazda stál při rozdělení farnosti na dvě menší části a u zrodu tří nových kostelů. Do jednoho z nich pak domaloval chybějící zastavení křížové cesty a jeho umělecké cítění je znát i na vnitřní výzdobě těchto nových svatostánků.

ZKRATKY

● Letošní Týden modliteb za duchovní povolání probíhá od 16. do 22. dubna. Světový den modliteb za duchovní povolání připadá vždy na čtvrtou neděli velikonoční, která se slaví také jako neděle Dobrého pastýře tentokrát 22. dubna. Papež František k ní vydal poselství, ve kterém se obrací především na mladé lidi. Žádá je, aby se ztišili a mohli tak zaslechnout Boží hlas, učili se rozlišovat a nebáli se žít Boží slovo.

● Apoštolský nuncius v syrském Damašku kardinál Mario Zenari pranýřuje postup mezinárodního společenství po americkém útoku: Říká, že místo důkladného vyšetření odpovědnosti za údajný chemický útok s mandátem Rady bezpečnosti jsme svědky krize, která může přesáhnout hranice regionu. Skepticky se k postupu mezinárodního společenství vyjádřil rovněž alepský chaldejský biskup a předseda Syrské charity Antoine Audo.

● Emeritní papež Benedikt XVI. oslavil 16. dubna devadesáté první narozeniny. Oslava se konala v rodinném kruhu v klášteře Mater Ecclesiae, kde žije od května 2013. Při té příležitosti přijel také letos z Bavorska Benediktův starší bratr, Mons. Georg Ratzinger. Život emeritního papeže v ústraní pokračuje v modlitbách, ale nevyhýbá se ani přijímání návštěv a snaží se odpovídat na množství stále přicházejících dopisů.

● Po sedmdesáti letech se do pražské katedrály vrací sousoší sv. Vojtěcha, Radima a Radly. Dílo Karly Vobišové začalo vznikat už ve třicátých letech minulého století. Po válce byl do katedrály umístěn jeho sádrový model, po únoru 48 byl však odstraněn. Nové sousoší z 320 kilogramů stříbra bude v katedrále odhaleno v den, kdy budou ze svatopetrské baziliky vyzdviženy ostatky kardinála Berana.

● Dějištěm šestnáctého ročníku mezinárodní prodejní a soutěžní výstavy Vinařské Litoměřice bylo místní Kulturní a kongresové centrum spolu s gotickým hradem. Do soutěže bylo přihlášeno téměř šest set padesát vzorků od vinařů z devíti zemí. Slavnostního předávání ocenění se zúčastnil také litoměřický biskup Jan Baxant, který některá z vystavovaných vín také ochutnal. Včetně doprovodného programu akci navštívilo na pět tisíc lidí.

● Na pouť po stopách svatého Františka z Assisi se vydali farníci z Dobré pod vedením svého kněze P. Marka Kozáka. Navštívili místa spojená se životem a působením světce, zejména baziliku v Assisi, kde odpočívá jeho tělo, a baziliku Panny Marie Andělské s kaplí Porciunkule. V bazilice svatého Antonína v Padově převzali ostatky světce, určené pro poutní kostel na Prašivé. Slavnostně uloženy tam budou při hlavní pouti v červnu.

Z DIÁŘE

Praha, 18. dubna

JABOK - Den otevřených dveří

Na Den otevřených dveří zve JABOK - Vyšší sociálně pedagogická a teologická škola. Je zaměřená na vzdělávání sociálních pracovníků, pedagogů, vychovatelů a pastoračních asistentů.

Praha, 19. dubna

Spiritualita v současné poezii

Místo vzdělání a kultury při klášteře sv. Jiljí v Praze zve na setkání s poezií a Milanem Děžinským, Martinem Stöhrem a Marií Šťastnou. Moderuje Anna Beata Háblová.

Zlín, 19. dubna

Modlitba za vězněné křesťany

Za všechny vězněné křesťany a také za brzké a pokojné vyřešení vládní krize v naší zemi budou ve společné modlitbě prosit členové Společenství vdov a vdovců ve Zlíně.

Velehrad, 19. – 22. dubna

Studentský Velehrad 2018

Vysokoškolské katolické hnutí zve studenty vysokých škol a mladé pracující na Velehrad. Letošní setkání bude zaměřeno na odpovědnost a důležitost jejího přijetí v životě každého člověka.

Český Těšín, 20. – 22. dubna

Bibliodrama

Smyslem Bibliodramatu je prožít biblický text celou bytostí, nejen pomocí racionálního přístupu. Workshop v Českém Těšíně je určen všem, kteří chtějí lépe porozumět textům i sami sobě.

Beskydy, 21. dubna

Výstup na Ivančenu

Výstupem na beskydskou Ivančenu uctí skauti památku svých kamarádů padlých v době druhé světové války. Kameny a kamínky na zdejší mohylu přinášejí skauti už od roku 1946.

Příbor, 21. dubna

Bach, Albinoni, Dvořák

Díla Bachova, Albinoniho a Dvořákova budou znít v prostorách Piaristického kláštera v Příboře. Účinkuje Stadlerovo kvarteto a Martin Gurbaľ, který zazpívá Dvořákovy Biblické písně.

Písek, do 22. dubna

Helena a přátelé – malba na porcelán

Výstavou v Písku slaví výtvarnice Helena Shooner Schmausová své osmdesáté narozeniny. Po letech v Kanadě žije a pracuje v Bechyni, intenzivně se věnuje tvorbě i charitativní práci.

Reportáže Rome reports:

- Ambassador of Panama: "We want there to be a before and after with our WYD"

- Formula E drivers ask the pope to bless one of their cars

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.