Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 18. 1. 2018
924. díl
18. 1. 2018
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Papež František a chilští biskupové 

Papež František se v sakristii katedrály v Santiagu setkal s chilskými biskupy. Obzvláště pozdravil nejstaršího a nejdéle působícího biskupa na světě Mons. Bernardina Piñeru Carvalla. Biskupem je už šedesát roků.

 

Papežova první mše svatá v Chile

Proti rezignaci a laciné kritice bez odhodlání ke změně kázal papež František při první mši svaté v Chile na planině O´Higginsova parku. Ke zpěvu písně s názvem „Chile, stůl pro každého“ se připojily čtyři tisíce lidí.

 

Výročí kardinála Marcela Gonzáleze Martína

K nejvýznamnějším osobnostem církve ve Španělsku patří kardinál Marcelo González Martín. Od jeho narození uplynulo 16. ledna sto let, zemřel v roce 2004. Byl neúnavným knězem, který ve svém životě vykonal spoustu práce.

 

Opatská benedikce v Břevnově

Po sedmdesáti letech zažil břevnovský klášter v Praze opatskou benedikci, tedy uvedení do opatského úřadu. Čestný titul arciopat dostal při tomto požehnání dosavadní převor kláštera P. Prokop Siostrzonek. Hlavním celebrantem bohoslužby byl kardinál Dominik Duka.

 

Ghanská misionářka v Hlohovci

Na rodné Slovensko se na pár dnů přijela podívat řádová sestra Jana Pavla z Misijní kongregace služebnic Ducha. Je tomu již 10 let, co se Hlohovčanka Natália Tóthová poprvé ocitla na "černém" kontinentu s úmyslem pomáhat.

 

Výstava v Luhačovicích

Originální výtvarné návrhy a rekvizity z animovaných filmů režisérů, kteří spolupracovali se zlínskou filmovou legendou, režisérkou a výtvarnicí Hermínou Týrlovou, jsou k vidění v Luhačovicích. Výstava v domě kultury Elektra bude otevřena do 4. února.

 

Středoevropská inspirace na ochranu rodiny

Spolek Středoevropská inspirace si klade za cíl mimo jiné přispívat k ochraně rodiny jako nejdůležitější součásti společnosti a k posílení prestiže rodičovství. Zabývá se i projektem ministerstva školství Genderová rovnost, který by měl v praxi ovlivnit také výchovu dětí v mateřských školách.

 

Psí katechismus dominikánů

Na „Psím katechismu“ se jednou za čtrnáct dní scházejí mladí lidé od patnácti do pětadvaceti let v dominikánském centru kultury a vzdělávání Dominikánská 8. Setkání je vedeno formou dialogu, kdy otázky klade jeden z dominikánů, ale ptát se mohou i další účastníci.

 

 

 

VE ZKRATCE

 

•   Washington se připravuje na každoroční Pochod pro život, také tentokrát se očekává účast statisíců lidí. Letošním řečníkem bude mluvčí republikánů ve sněmovně reprezentantů Paul Ryan. Demonstrace se koná pravidelně od roku 1973, kdy byl ve Spojených státech legalizován zákon o umělém přerušení těhotenství. Dnes je Pochod pro život největší politickou protestní akcí v zemi.

 

•   Počínaje 18. lednem se mohou mladí lidé na Slovensku prostřednictvím internetu přihlašovat k účasti na Národním setkání mládeže P18. Tentokrát se uskuteční v červenci v Prešově a pořadatelé očekávají účast až čtyř tisíc mladých lidí. Registrovat se mohou jednotliví účastníci, ale také dobrovolníci a skupiny i těžce postižení s doprovodem. Se začátkem registrace odstartovala také veřejná sbírka na podporu setkání.

 

•    Nejstarší politický vězeň na Slovensku dominikán P. Akvinas Juraj Gabura oslavil 17. ledna 103. narozeniny. Na kněze byl vysvěcen v roce 1939, v padesátých letech byl odsouzen za vlastizradu na doživotí. Po amnestii v roce 1960 začal pracovat v Bratislavě jako dělník. Tajně vyučoval katechizmus, překládal filozofickou a teologickou literaturu a věnoval se výchově nových členů řádu. Dnes žije v Dunajské Lužné.

 

•    V letošním roce uplyne sto let od založení Českobratrské církve evangelické. Motto slavnostního roku zní „Radujme se vždy společně“. Stejný název má česká píseň z patnáctého století, která je považována za nejstarší bratrskou duchovní píseň. Výročí připomene řada drobných akcí a překvapení.  Hlavní třídenní celocírkevní slavnost se uskuteční v závěru září v Pardubicích společně se Sjezdem mládeže.

 

•    Osmnáctý ročník celorepublikové Tříkrálové sbírky skončil v polovině ledna. V těchto dnech jednotlivé Charity coby pořadatelé rozpečeťují pokladničky a počítají výnosy. Například Charita Vsetín překonala svůj rekord, výtěžek sbírky na Vsetínsku letos překročil jeden milion sto tisíc korun. Otevírání 94pokladniček už začalo i v Diecézní Charitě v Litoměřicích. Výsledky v celé republice by měly být známy do konce měsíce.

 

•    Klášterní a církevní turistiku v naší zemi představují na Mezinárodním veletrhu cestovního ruchu v Brně řeholní sestry i zástupci šesti biskupství. V poslední době je možné ubytovat se i na farách či v klášterech a pobyt lze naplnit duchovní obnovou i rekreací. Loni úspěšný projekt Otevřené chrámy bude v ostravsko-opavské diecézi pokračovat i letos. Významné polské církevní památky prezentují v Brně zástupci opolského biskupství.

  

 

Z DIÁŘE

 

Praha, 23. ledna

Mše svatá za účasti biskupů

Mše svatá za účasti českých a moravských biskupů bude sloužena v kostele sv. Vojtěcha na Novém Městě. Hlavním celebrantem bude arcibiskup Jan Graubner a kazatelem biskup Jan Baxant.

 

Praha, 23. ledna

Etika v době vykloubené

Téma letošního přednáškového cyklu Člověk v dialogu zní Etika v době vykloubené. V kostele pražského jezulátka ho otevře filosof, překladatel a publicista prof. Jan Sokol.

 

Opava, 23. ledna

Orientace křesťana v současné době

Na přednášku P. Petra Šustáčka zve Klub svaté Anežky v Opavě. V pastoračním středisku v minoritském klášteře bude farář z Kozmic přednášet na téma Orientace křesťana v současné době.

 

Brno, 23. ledna

Vzpomínkový večer

Mons. Karel Černý byl duchovním správcem kostela Nalezení svatého Kříže v Brně a ředitelem Sekulárního františkánského řádu. Na vzpomínkový večer se zádušní mší zvou bratři kapucíni.

 

České Budějovice, 26. ledna

Večery S …

Druhý ročník Večerů S .. začne v českobudějovickém Divadle U Kapličky. Ve čtyřech koncertech se představí začínající jihočeské kapely a písničkáři, kteří hrají folk a spřízněné žánry.

 

Šternberk, 25. ledna

Papež František – nesnáze a podněty

Na přednášku o současném papežovi zve Česká křesťanská akademie ve Šternberku. Osobnost, která už od svého zvolení přitahuje pozornost nejen věřících, přiblíží posluchačům doc. Dr. Michal Altrichter.

 

Havlíčkův Brod, 26. ledna

Vikariátní setkání mládeže

Další z vikariátních setkání mládeže se uskuteční v Havlíčkově Brodě. Začne mší svatou, hlavním tématem přednášky budou vztahy. O svých zkušenostech budou hovořit manželé Kvapilíkovi.

 

Nitra, 2. – 4. února

On je živý

Na mezinárodní setkání v Nitře zve komunita Emanuel zejména mladé lidi. Čeká je společenství věřících vrstevníků, zábava, koncert, chvály, adorace, mše, workshopy a mnohé další.

 

 

Reportáž z Rome reports:

Pope Francis to Chilean bishops: Laity are not our peons nor our employees

Pope Francis’ first Mass in Chile: "Do you want peace? Work for peace"

One hundred years since birth of key cardinal for the Spanish Church

 

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.