Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 2. 11. 2017
904. díl
2. 11. 2017
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

Památka všech zesnulých

V den památky všech zesnulých navštívil papež hřbitov amerických vojáků u Říma. Je tu pohřbeno 7861 mužů a žen ze Spojených států, kteří zahynuli v Itálii v letech druhé světové války. Leží tady vojáci a zdravotnice Červeného kříže, kteří ztratili své životy při osvobozování Sicílie a vylodění v Anziu v létech 1943 až 1944.

 

Křesťanství na Sibiři

Nikdo už se nikdy nedoví, kolik životů vyhaslo v někdejším Sovětském svazu kvůli represím. Stéphane Courtois podobně jako další vyšetřovatelé odhaduje, že by jich mohlo být až 20 milionů. Někteří odpůrci režimu byli posláni do pracovních táborů na Sibiři.

 

Papež František o současné Evropě

Když se papež František vrátil loni v červnu z Arménie, vyjádřil své znepokojení nad rozpadem Evropy. Jeho slova teď aktuálně připomněl Státní sekretář Vatikánu kardinál Pietro Parolin, aniž by však jmenoval Katalánsko a Španělsko těchto dnů.

 

Sváteční dny ve Slavkově

V den památky všech věrných zemřelých se církev modlí za všechny, kteří nás předešli na věčnost, a na své blízké vzpomíná i každé z nás. Tento den by však neměl být pouze tradicí, kdy zdobíme a navštěvujme hroby.

 

Deset let kostela Svatého Ducha v Ostravě

Farnost v Ostravě-Zábřehu přesunula své centrum z kostela Navštívení Panny Marie do kostela Svatého Ducha, který byl vysvěcen před deseti lety. Oslavy vyvrcholily liturgií s pomocným biskupem Martinem Davidem.

 

Budoucí bohoslovci v Košicích

Budoucí bohoslovci se setkali v katedrále svaté Alžběty v Košicích. Konala se tam slavnostní první propedeutická mše svatá.

 

Kambodžské ocenění české Charity

Česká Charita je první českou nevládní organizací, která je nositelkou rytířského řádu kambodžského království. U příležitosti oslav dvacátého výročí založení charitní oční kliniky v Takeu byla oceněna jedním z nejvyšších kambodžských státních vyznamenání, Královským řádem Sahametrei.

 

Ruské ikony v Římě

Tyto ikony dosud nikdy neopustily Rusko. Teď jsou vystaveny v Římě. Expozice nazvaná „Ruská ikona, modlitba a milosrdenství“ představuje ikony od poloviny sedmnáctého do počátku devatenáctého století. Chce nejen představit ruské umění v zahraničí, ale také odhalit důležité vztahy mezi ruskou kulturou a kulturou západní Evropy. A tím zpřístupnit toto kulturní dědictví všem.

 

 

 

VE ZKRATCE

 

•   Podle legendy přibil Martin Luther svých 95 tezí na vrata kostela ve Wittenbergu 31. října 1517. V den pětistého výročí probíhaly po celém světě bohoslužby i další akce. Hlavní bohoslužba se konala ve Wittenbergu za účasti německého prezidenta Franka-Waltera Steinmeiera, kancléřky Angely Merkelové, zástupců církví a desetitisíců návštěvníků z celého světa. Rok reformace se tak uzavírá, oslavy v Lutherově městě však pokračují.

 

•   Státní sekretář Svatého stolce kardinál Pietro Parolin pobývá na oficiální návštěvě Chorvatska. Na tiskové konferenci se vyjádřil ke dvěma otázkám, které mají pro církev v Chorvatsku nemalý význam: Hovořil o odložené kanonizaci arcibiskupa Aloise Stepinace a vyjádřil se také k Medjugorje. Hlubší poznatky v této věci přinesla  mise arcibiskupa Henryka Hosera, který ji měl z papežského pověření prozkoumat.

 

•   Slovensko si 4. listopadu zvolí na příštích pět let poslance a předsedy samosprávných krajů. Výzvu k nepřetržité modlitbě a půstu za tyto volby připravilo Sdružení křesťanských společenství mládeže ve spolupráci s projekty Adoptuj politika a Křesťan v politice. V rámci ekumenické aktivity nazvané „8 dní teď“ se v krajských městech Bratislavě, Žilině, Trenčíně a Prešově uskuteční také modlitební setkání.

 

•   V rámci benefičního koncertu Arcidiecézní charity Praha byly v Obecním domě slavnostně předány Ceny Charity České republiky. Každá z osmi diecézních Charit a Česká katolická charita nominovaly po jednom zástupci. Mezi devíti oceněnými jsou profesionální pracovníci, dobrovolníci i podporovatelé charitního díla, všechny spojuje hluboký zájem o druhého člověka. Letošní večer Charity byl věnován památce kardinála Miloslava Vlka.

 

•   Na Karlův most se po pěti letech vrátilo sousoší svatého Františka Borgiáše, kvůli špatnému stavu originálu však pouze jeho kopie. Jejím autorem je sochař a restaurátor Jiří Kačer. Originál díla barokního mistra Ferdinanda Maxmiliána Brokoffa bude prozatím umístěn v depozitáři. Sochy a sousoší byly na Karlův most umísťovány od konce 17. století. Letos uplynulo 660 let od položení základního kamene Karlova mostu.

 

•    Prostory křížové chodby bývalého dominikánského kláštera v Českých Budějovicích zapůjčilo Biskupství českobudějovické mladým designérkám. Návštěvníci tak mohli sledovat přehlídku modelů, které v rámci soutěže o nejzajímavější model roku navrhla a ušila dvanácti- až osmnáctiletá děvčata z Dětského domova v Boršově nad Vltavou pod vedením návrhářky Terezy Sabáčkové. Biskupství také věnovalo svou cenu vítězce divácké ankety.

 

 

 

 

Z DIÁŘE

 

Studnice, 4. listopadu

Pouť ke cti sv. Linharta

Pouť ke cti sv. Linharta se koná v zaniklé obci na Osoblažsku, ze které zbyly jen dva domy, torzo vodojemu a chátrající kaple. Tu loni místní nadšenci opravili, takže v ní bude sloužena mše svatá.

 

Žďár nad Sázavou, 4. listopadu

25 let Kolpingova díla

Kolpingovo dílo v České republice si připomíná čtvrt století své činnosti. Oslavy ve Žďáru nad Sázavou zahájí bohoslužba v bazilice, následuje pestrý kulturně společenský program.

 

Olomouc, 6. listopadu

Jiří Nohel a Žalozpěv

Další řada Setkání u studny začala v Olomouci. Listopadovým hostem bude Jiří Nohel a jeho kapela Žalozpěv. Po koncertu následuje beseda v kavárně Amadeus, věnovaná přírodě, poezii a hudbě.

 

Plzeň, 7. listopadu

Mariino srdce

Na další setkání v rámci podzimního přednáškového cyklu zve Karmelitánské knihkupectví v Plzni. V budově biskupství promluví na téma Mariino srdce karmelitán P. Vojtěch Kodet.

 

Blatnická hora a Ostrožská Lhota, 7. listopadu

Vzpomínka na P. Antonína Šuránka

Pětatřicáté výročí úmrtí P. Antonína Šuránka připomene mše svatá v poutní kapli na Blatnické hoře. Po skončení adorace se koná pobožnost u hrobu kněze v Ostrožské Lhotě.

 

Praha, 8. listopadu

Kněžský seminář a kostel sv. Vojtěcha

V rámci Akademie nejen pro seniory bude přednášet jáhen Martin Opatrný na téma 90. výročí posvěcení Kněžského semináře a kostela sv. Vojtěcha. K výročí je i výstava v Galerii Skleňák.

 

Brno, 8. listopadu

Wolfgang Amadeus Mozart: Requiem

V brněnské katedrále zakončí týden modliteb za zemřelé Mozartovo Requiem. Na koncertu k 240. výročí brněnské diecéze se podílí pěvecký sbor Magnificat, orchestr katedrály a sólisté.

 

Odry, 9. listopadu

Den otevřených dveří

Střední pedagogická a Střední zdravotnická škola sv. Anežky České v Odrách zve na den otevřených dveří. K mnoha informacím přidá deset důvodů, proč studovat právě tady.

 

 

Reportáž z Rome reports:

Pope will visit U.S. cementary to pray for all war victims

Siberian Nun explains how Catholic faith withstood communism

Vatican Secretary: Pope Francis is concerned about the divisive impulses in Europe

Spectacular collection of Russian icons exhibited for the first time in Rome

 

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.