Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 30. 1. 2018
927. díl
30. 1. 2018
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Konference o boji proti antisemitismu

Papež promluvil k účastníkům konference věnované odpovědnosti za boj proti antisemitismu. Setkání se konalo v Římě dva dny po Mezinárodním dnu památky obětí holokaustu. Zabývalo se odpovědností států, institucí i jednotlivců.

 

Setkání papeže s Kongregací pro nauku víry

Na závěr jejich plenárního zasedání přijal papež František členy Kongregace pro nauku víry. Této instituci léta předsedal kardinál Joseph Ratzinger.

Kongregace je zodpovědná za návrhy katolické nauky a zajišťuje, aby nedocházelo k odchylkám od ní.

 

Světové dny mládeže 2022

Žádost o pořádání Světových dnů mládeže v roce 2022 v Praze podal ve Vatikánu jménem České biskupské konference její předseda kardinál Dominik Duka loni v květnu. Od té doby probíhají jednání mezi Svatým stolcem a českou církví a naší církví a státem.

 

25 let biskupské služby

Dvacet pět let své biskupské služby si v těchto dnech připomíná košický arcibiskup Bernard Bober. Před čtvrt stoletím mu biskupské svěcení v katedrále sv. Alžběty udělil kardinál Jozef Tomko.  

 

Kvašený chléb pro pravoslavnou liturgii

Ve městě Jeseník prožívá liturgii katolická i pravoslavná církev ve stejném chrámovém prostoru kostela Nanebevzetí Panny Marie. Pravoslavní věřící si však před každou bohoslužbou připravují vlastní obětní dary, takzvané prosfory.

 

Krojovaný ples ve Vlčnově

Na tradičním krojovém bálu ve Vlčnově se představil letošní král s družinou, která ho bude koncem května doprovázet při slavné jízdě. Jízdu králů letos poprvé pojede ročník s dvojkou na začátku, tedy 2000.

 

Světový den malomocných

U příležitosti Světového dne malomocných celebroval mši svatou v ostravském kostele Krista Krále P. Stanislaw Góra. V současné době je prezidentem organizace Likvidace lepry, která vznikla v České republice, aby aktivně pomáhala malomocným.

 

 

VE ZKRATCE

 

•   Mezinárodní den památky obětí holokaustu se připomíná 27. ledna. Katolická církev ve Velké Británii při té příležitosti promluvila o dosud neznámých mužích a ženách, kteří v oné tragické době nasadili svůj život pro záchranu Židů. Tiskový mluvčí diecéze v Shrewsbury Simon Caldwell také uvedl, že Pius XII. se zasadil o to, aby jich tisíce byly ukrývány ve Vatikánu a letní papežské rezidenci.

 

•   Z podnětu velvyslanců České republiky a Slovenska se v Římě společně slavilo 25 let od navázání diplomatických vztahů mezi Svatým stolcem a oběma nástupnickými republikami po rozpadu Československa. Mši svatou v bazilice San Giorgio in Velabro celebroval vatikánský sekretář pro vztahy se státy arcibiskup Paul Richard Gallagher. Velvyslanectví obou zemí také společně uspořádala jazzový večer s koncertem Petera Lipy a jeho bandu.

 

•   V hokejovém turnaji ve Vranově nad Topľou se utkaly týmy kněží spišské a banskobystrické diecéze a košické arcidiecéze. Podpořit je přišlo na čtyři sta diváků. Mezi hosty byl i spišský biskup Štefan Sečka a pomocný biskup košický Marek Forgáč. Výnos z dobrovolného vstupného ve výši téměř 2 450 euro pomůže provozu Charitního domu pro mládež ve Vranově, dalších 500 euro přidala tamní Aréna.

 

•    Výsledky letošní Tříkrálové sbírky už byly sečteny ve všech diecézích. Její celkový výtěžek letos činí 114 004 206 korun. Podle pravidel pořádající české Charity pomůže šedesát pět procent částky přímo v regionu, kde byly peníze vybrány, patnáct procent využije příslušná diecézní Charita na své projekty a deset procent putuje na pomoc potřebným do zahraničí.

 

•    Děkovnou mši svatou u příležitosti dvaceti let obnovy řeholního života sester premonstrátek v Doksanech sloužil biskup Jan Baxant v klášterním kostele Narození Panny Marie. Koncelebroval duchovní správce farnosti P. Pavel Adrián Zemek. Jak připomněl litoměřický biskup ve své homilii, navázaly současné řádové sestry na historii doksanského kláštera dlouhou několik staletí, historii pohnutou, ale požehnanou a zdejšímu kraji potřebnou.

 

•    Svátek sv. Jana Boska připadá na 31. leden, v tento den před sto třiceti lety zemřel. Svátek zakladatele svého řádu už slavili salesiáni ve Zlíně a Prostějově. Při mši svaté ve zlínském kostele Panny Marie Pomocnice křesťanů složilo pět diecézních kněží slib salesiánských spolupracovníků. V Ohrozimi u Prostějova pak svátek oslavili mimo jiné dětským karnevalem a plesem ve vlastnoručně zhotovených zvířecích maskách.

 

 

Z DIÁŘE

 

Olomouc, 1. - 6. února

Blok expertů

V Olomouci budou o svých zkušenostech mluvit odborníci zapojení do řešení humanitární krize v Jižním Súdánu. Přednášky otevřené i veřejnosti se konají v aule vyšší odborné školy CARITAS.

 

Litomyšl, 2. února

Farní & skautský benefiční ples

Výtěžek farního a skautského plesu v Litomyšli přispěje na roční školné pro sedmiletého ugandského školáka Jozífka Odonga a osmiletou školačku Agátu Yikparwoth. Hrát bude Combo 2.

 

Šternberk, 3. února

Hromniční pouť

Hromniční pouti ve Šternberku se účastní ženy z celé republiky. Letos bude mši svatou celebrovat P. Marián Pospěcha, následuje přednáška o. Josefa Červenky a adorace matek za děti.

 

Rožnov pod Radhoštěm, 3. února

Masopustní veselí

Návštěvníci skanzenu v Rožnově pod Rahoštěm se mohou těšit na masopustní obchůzky a zvyky v podání folklorních souborů, na dobré jídlo, dechovou hudbu a mnohé další.

 

Frýdek-Místek, 3. února

Masopustní jarmark

A masopust bude i na náměstí v Místku. Jarmark se základními potravinami i specialitami beskydské gastronomie oživí rej masek nebo soutěž O nejchutnější masopustní tlačenku.

 

Olomouc, 5. února

Řeky a přílivy

Na programu Setkání u studny v Olomouci bude projekce německého filmu o umělecké osobnosti Andyho Goldsworthyho. Snímek představí režisér Vladimír Suchánek.

 

Praha, 6. února

Jsme odvážní (?)

Potřetí se v Praze sejdou mladí lidé s řeholníky z různých řádů a kongregací. Setkání začne mší svatou v kostele Panny Marie Sněžné, následuje přednáška, svědectví a odpovědi řeholníků na otázky publika.

 

Vranov u Brna, 6. – 10. února

Jak se modlit za uzdravení

Formačně duchovní seminář na téma „Jak se modlit za uzdravení“ povede otec Elias Vella. Setkání je určeno zájemcům o službu přímluvné modlitby, koná se ve Vranově u Brna.

 

 

Reportáž z Rome reports:

Pope on anti-Semitism: no future of peace if not worthy for all  

Pope Francis: Behind euthanasia lies mentality that values people based on efficiency    

 

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.