Zpravodajské Noeviny

Zpravodajské Noeviny: 4. 1. 2018
920. díl
4. 1. 2018
Dobré zprávy pro všechny.

REPORTÁŽE

 

Slavnost Matky Boží Panny Marie

Papež František zahájil nový rok mší svatou v bazilice svatého Petra. První den v roce je svátkem Matky Boží Panny Marie. V letos první homilii zaměřil papež pozornost právě na ni. Řekl, že Bůh sám sebe ztělesnil nejen proto, aby byl s námi, ale také proto, aby byl jako my.

 

Centrum pro seniory v Římě

Takto vypadají šťastné tváře seniorek, které každé úterý přicházejí do centra Dcer křesťanské lásky svatého Vincence z Pauly v Římě. Cítí se tu jako doma, protože našli místo, kde se mohou s druhými sdílet. Říkají, že centrum je jejich vesmírem. Je místem, kde se mohou modlit, společně jíst, učit se a mluvit o svých osobních věcech. Usnadňuje jim také snášet samotu, kterou stáří často přináší.

 

Výstava betlémů v Bánově

Na výstavě betlémů v kostele svatého Martina v Bánově byly k vidění betlémy ze dřeva, papíru, keramiky, vosku i dalších materiálů. Nejmenší byly ukryty v krabičkách od šperků. Největší bude k vidění až do 7. ledna u fary. Většina betlémů pochází ze sbírky otce Jiřího Kupky.

 

Vánoční koncert v Košicích

Benefiční koncert na podporu Dětského infekčního oddělení nemocnice v Košicích se konal v kostele svatého Antonína Paduánskeho. Účinkovaly i pěvecké hvězdy Sima Martusová, Pavel Helan a Dominika Gurbaľová.

 

V redakci Katolického týdeníku

Katolický týdeník informuje o dění v řecko- i římskokatolické církvi u nás a ve světě. Zabývá se rovněž významnými událostmi v jiných církvích. V předvánočním čase jsme navštívili novou redakci Katolického týdeníku, abychom se zeptali mimo jiné na připravované novinky.

 

Kurz animátorů v Bárce

Řeckokatolické centrum pro mládež Bárka ve východoslovenské obci Juskova Vola otevírá stále více dobrovolnických kurzů. I letos připravuje školu dobrovolníků animátorů.

 

Středoevropská inspirace

Po roce a půl mezinárodních setkávání a debat vznikl spolek Středoevropská inspirace. Sdružuje občany, kteří sdílejí úctu k lidským hodnotám a evropské kulturní a duchovní tradici s antickými, židovsko-křesťanskými a humanistickými základy.

 

 

 

VE ZKRATCE

 

•   V souladu s poslední vůlí kardinála Josefa Berana povolil papež František převoz jeho ostatků do České republiky. Vězeň nacistického i komunistického režimu byl jmenován kardinálem v roce 1965, kdy mu byl také povolen odjezd do Říma. Vrátit se však už nesměl. Ve vatikánském vyhnanství zemřel o čtyři roky později, tehdejší vláda převezení jeho těla do vlasti nepovolila. Byl proto pohřben vedle papežů v kryptách chrámu sv. Petra.

 

•   Novoroční mše svaté ve vatikánské bazilice se účastnili koledníci z Německa, Rakouska a dalších evropských zemí, kde děti tříkrálovou sbírkou pomáhají svým vrstevníkům. V Německu se sbírka koná už po padesáté deváté, letos má motto „Společně proti dětské práci v Indii a celém světě“. V Rakousku patří tříkrálová sbírka k nejvýznamnějším charitativním akcím, výtěžek podporuje na pět set projektů ve dvaceti afrických zemích.

 

•   Dvacátý třetí ročník slovenské kolednické akce Dobrá novina pomůže sestrám paulínkám v severní Etiopii. Dobrá novina tam podporuje zdravotní středisko zaměřené na péči o matky s dětmi. Kolednické skupinky ze Seredě, Prievidze a Ľubici přijal na Nový rok slovenský prezident Andrej Kiska. Koledníkům mimo jiné řekl, že projekt Dobré noviny je jedním z těch, na které může být Slovensko nesmírně pyšné.

 

•   Po osmnácté pořádá česká Charita v celé republice Tříkrálovou sbírku. Do poloviny ledna budou Tři králové přát lidem štěstí, zdraví a pokoj a budou žádat o příspěvek na podporu pro lidi v nouzi. Třeba v Plzni, Brně a Olomouci vyšli koledníci na cestu s požehnáním diecézního biskupa. Řadou míst včetně čtyř měst ostravsko-opavské diecéze projdou i Tříkrálové průvody. Lze přispět do pokladniček, na účet i dárcovskou SMS.

 

•   Ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz slaví sedmdesáté narozeniny. Na jejich předvečer pozval hosty z řad veřejnosti na narozeninový koncert do kostela sv. Václava. S věřícími své diecéze narozeniny oslaví v ostravské katedrále při mši svaté na slavnost Zjevení Páně. Rodák z Plzně byl na kněze vysvěcen kardinálem Tomáškem, v roce 1968 vstoupil do řádu premonstrátů. Je prvním biskupem ostravsko-opavské diecéze.

 

•   Ve věku 103 let zemřel nejstarší český salesián P. Jan Rob ze salesiánské komunity v Teplicích. Na kněze byl vysvěcen v roce 1948 biskupem Štěpánem Trochtou. Prošel Pomocnými technickými prapory i vězením, v rámci civilního zaměstnání působil jako „tajný salesián“. Do farní správy se vrátil v roce 1969. Pohřební mši svatou bude sloužit biskup Jan Baxant 7. ledna odpoledne v kostele sv. Jana Křtitele v Teplicích.

 

 

 

Z DIÁŘE

 

Špindlerův Mlýn, 6. ledna

Slavnost Zjevení Páně

Na slavnostní bohoslužbě o svátku Zjevení Páně se sejdou věřící také v kapli sv. Františka u Erlebachovy boudy ve Špindlerově Mlýně. Celebrantem bude Mons. Tomáš Halík.

 

Praha, 7. ledna

Tříkrálový koncert

Výtěžek koncertu v pražském kostele Panny Marie Sněžné podpoří letošní Tříkrálovou sbírku. Koledy a vánoční písně zazpívá pražský sbor Gaudium a sušický Svatobor.

 

Praha, do 7. ledna

Zimní radovánky

Velkoplošné obrázky slovenské výtvarnice Márie Nerádové jsou k vidění v Muzeu hlavního města Prahy. Vycházejí z ilustrací ke knize Karoliny Medkové „Vánoce z celého světa".

 

Uherské Hradiště, do 7. ledna

Mateusz Dworsky, Jiří Karel Heřman

Plakety, medaile, plastiky i malby polského výtvarníka Mateusze Dworského jsou vystaveny v muzeu v Uherském Hradišti. K vidění je i na dvě stě prací Jiřího Karla Heřmana.

 

Město Albrechtice, 10. ledna

Den otevřených dveří

Sestry boromejky ve Městě Albrechticích zvou na Den otevřených dveří. Bude možné si prohlédnout zrekonstruovaný dům komunitního bydlení pro seniory a opravené byty v něm. 

 

Ostrava, 11. ledna

Setkání Akademie pro třetí věk

V budově ostravského biskupství se opět sejdou posluchači Akademie pro třetí věk. Na téma Markovo evangelium bude přednášet Doc. Dr. Petr Mareček z  teologické fakulty Univerzity Palackého.

 

Ostrava, 11. ledna

Kncert ZUŠ E. Marhuly

Koncert k výročí založení umělecké školy v Ostravě-Mariánských Horách se koná v kostele Panny Marie Královny. Zazní díla starých mistrů a Česká mše vánoční - koledová Eduarda Marhuly.

 

Olomouc, od 11. ledna

Kurz pro rodiče a vychovatele

Kurz plný praktických rad, nápadů a přednášek o výchově dětí od narození až do deseti let začíná v Olomouci. Pro rodiče a vychovatele ho připravilo Centrum pro rodinný život.

 

 

Reportáž z Rome reports:

Pope Francis prays for peace in world in his first Mass of 2018

How do Daughters of Charity help elderly in Rome?

 

Zpravodajské Noeviny

Aktuální zpravodajství nejen z církevního světa doplněné obrazovými reportážemi a pozvánkami na akce v následující dnech.