Zpravodajské Noeviny

14. 7. 2016

REPORTÁŽE

Noví mluvčí Vatikánu

Papež František přerušil dovolenou, aby se osobně setkal se dvěma novými mluvčími Svatého stolce. V průběhu prvního rozhovoru připomněl Svatý otec tři aspekty jejich nového zaměstnání: poctivost, věrnost a průhlednost.

Utrpení dětí v syrském Aleppu

Arcibiskup Boutros Marayati byl svědkem naprostého zničení země, ve které dříve vládl mír a soužití. Stačily pouhé týdny a Sýrie se ponořila do chaosu.

Spiritualita a film v Karlových Varech

Mezinárodní filmový festival v Karlových Varech média často prezentují jako společenskou událost plnou večírků a dalších okázalých akcí. Ve skutečnosti však nabízí hlavně možnost setkání s kvalitním filmovým uměním, což poznali také účastníci semináře Spiritualita a film.

Kaplička Božího milosrdenství v Levoči

Alej Jana Pavla II. v Levoči vede k bazilice Navštívení Panny Marie na Mariánské hoře. Na konci června v ní byla požehnána nová kaplička. Doplnila tak současný počet kapliček na šest. Postavit jí nechal zdejší rodák Miroslav Tuščák.

Ostravský integrační klub Brána

V přátelské letní atmosféře se v Ostravě sešli klienti, pracovníci a příznivci Integračního klubu Brána. Jako jedna ze služeb Centra pro rodinu doprovází Brána dospívající děti a mladé lidi se zdravotním postižením na cestě k jejich samostatnosti.

Historické misály v Kysucké knihovně

Kysucká knihovna v Čadci vlastní velmi hodnotný a historicky vzácný knižní dar: Obsahuje téměř šest set padesát knižních titulů křesťanské duchovní literatury v latině. Nejvzácnější exponáty knižního daru jsou vystaveny v prosklené vitríně v interiéru knihovny a návštěvníci si je mohou i osobně prolistovat.

KRÁTCE ZE ZAHRANIČÍ

● Ve věku šedesáti sedmi let zemřel po těžké nemoci předseda Papežské rady pro pastoraci zdravotníků Zygmunt Zimowski. Polský arcibiskup pocházel z tarnovské diecéze, papež Jan Pavel II. ho jmenoval biskupem diecéze radomské. Léta působil v kongregaci pro nauku víry, byl blízkým spolupracovníkem papeže Benedikta XVI. Ten ho před sedmi lety jmenoval předsedou Papežské rady pro pastoraci zdravotníků.

● Za více než padesát let misijního působení v keňském městě Meru poděkoval tamní biskup řeholnímu bratrovi Giuseppe Argesemu z italského misijního institutu. Čtyřiaosmdesátiletý italský misionář se zasadil o lidskou formaci, rozvoj a civilizovanost obyvatel Meru. Kromě stavby místní katedrály a mnoha kostelů řídil především studny a akvadukty, které dodávají vodu půl milionu lidí v Meru a Tharaka Nithi.

● Fotografická výstava Tempus fugit chce poukázat na havarijní stav jedinečné skupiny broumovských barokních kostelů. Soubor šestnácti velkoformátových fotografií vytvořil bratislavský fotograf Dan Veselský. Po Bruselu, Paříži, Stockholmu, Praze a dalších městech výstava zavítala do Spojených států amerických. První vernisáž za mořem se konala o druhém červencovém víkendu na půdě České katolické misie v Chicagu.

KRÁTCE Z DOMOVA

● Sto třicet cyklistů z českých a moravských diecézí se vydává na cyklopouť do Krakova. Po bohoslužbě v pražské katedrále a biskupském požehnání projedou v osmi etapách téměř celou republiku. Poté zamíří do Krakova, kde se připojí k tisícům mladých z celého světa. Nejpočetnější zastoupení v pelotonu má olomoucká arcidiecéze. V ní také myšlenka každoročních cyklopoutí pod hlavičkou uherskobrodského Orla vznikla.

● Třetí ročník benefičního autosalonu Motor Open Plzeň Plaza pořádala Diakonie Západ. Program nabídl řadu adrenalinových motoristických ukázek, ale také aktivity spojené s bezpečností silničního provozu, poskytováním první pomoci a činnosti záchranných složek. Výtěžek sto tisíc korun pomůže zajistit provoz mobilního nízkoprahového klubu pro děti a mládež a svoz handicapovaných klientů do zařízení Diakonie.

● Veřejnou výtvarnou soutěž na dílo ztvárňující odkaz sv. Cyrila a Metoděje vyhlásilo Olomoucké arcibiskupství. Dílo, které ze soutěže vzejde, bude zdobit vstup do velehradského poutního areálu. Soutěžní podklady si lze vyzvednou do letošního října. Práce musejí být odevzdány do ledna a výsledky budou oznámeny v březnu roku příštího. Porota bude hodnotit zejména výtvarnou a architektonickou kvalitu návrhu i cenu díla.

Z DIÁŘE

Dolní Loučka, 16. - 31. července

Letní Antiochia

Do života Dolní Loučky se po vzoru křesťanů z Antiochie zapojí bohoslovci a mladí lidé z celé republiky. Připraví programy pro děti a poznávací výlety, budou také navštěvovat osamocené a nemocné.

Trhové Sviny, 17. července

Charitativní koncert

V charitativním koncertu v poutním kostele Nejsvětější Trojice v Trhových Svinách se rozezní kopie barokních hudebních nástrojů. Zpívat bude sopranistka Zuzana Zaimlová.

Olomouc, od 21. července

Výstava Rudolfa Smahela

Výstava fotografií Rudolfa Smahela bude v Arcibiskupském paláci v Olomouci otevřena v den stého výročí jeho narození. Olomoucký autor fotografoval také arcibiskupa Františka Vaňáka.

Tábor, 21. července

Sonatae Variae

Na druhý koncert staré hudby zve Husitské muzeum v Táboře do kostela Narození Panny Marie. Hraje Jiří Sycha na barokní housle, Jakub Kydlíček na zobcovou flétnu a Filip Dvořák na cembalo.

Milevsko, 21. července

150 let kostela sv. Bartoloměje

Jednou z akcí ke sto padesáti letům kostela sv. Bartoloměje v Milevsku je výroční koncert. Zpívat bude Martina Sehylová a na historické klávesové nástroje bude hrát Jaroslav Tůma.

Dobrá Voda, 22. července

Služba církvi

Duchovní obnova pro muže na téma Služba církvi se koná na faře v Dobré Vodě u Českých Budějovic. Povede ji salesián P. Miloslav Kabrda, zváni jsou muži od osmnácti let.

Jablonné v Podještědí, 23. července

Pouť ke sv. Zdislavě

K pouti ke sv. Zdislavě v Jablonném v Podještědí se mohou připojit i nemocní. Hlavním celebrantem a kazatelem mše svaté bude biskup Jan Vokál, udělí také svátost nemocných.

Hradec Králové, do 31. srpna

Léto se Sedmikráskou

Rodinné centrum Sedmikráska pořádá každé úterý a čtvrtek exkurze a výlety v Hradci Králové a blízkém okolí. Ve středu dopoledne jsou keramické a výtvarné dílny pro dospělé i děti.