Zpravodajské Noeviny

6. 9. 2016

REPORTÁŽE

 Svatořečení Matky Terezy

Svatopetrské náměstí zaplnily tisíce účastníků obřadu svatořečení Matky Terezy. Papež František oficiálně prohlásil Matku chudých světicí katolické církve.

 

Papežova modlitba za misionářku z Haiti

Na konci obřadu svatořečení papež František zdůraznil statečnost a oddanost misionářů, kteří pracují v nebezpečných oblastech po celém světě. Připomněl španělskou misionářku, sestru Isabel Solovou, která byla nedávno zabita na Haiti.

 

Papež se setkal s argentinskými fotbalisty

Papež František se v pátek setkal s hráči týmu AS Řím a San Lorenzo de Almagro z Buenos Aires. Tyto dva týmy v neděli sehrají charitativní zápas na počest papeže Františka. 

 

Pouť muklů

Již po dvacátéčtvrté se na Svatém Hostýně konala tradiční pouť bývalých politických vězňů. Muklovská pouť je připomínkou všech těch, kteří trávili roky ve vězeních, kde byli často mučeni a mnozí také umírali.

 

Orlové putovali na Tetín

O víkendu uspořádala křesťanská sportovní organizace Orel pouť na Tetín. Pěší cestu na místo, kde zemřela svatá Ludmila, podnikají každý rok orlové ze středočeské Svatováclavské župy. Slavnost vyvrcholila bohoslužbou za účasti místních a poutníků z jiných krajů.

 

Svěcení biskupa Marka Forgáče

Ve čtvrtek 1. září se v katedrále svaté Alžběty v Košicích uskutečnilo biskupské svěcení Mons. Marka Forgáče, nového pomocného košického biskupa.

 

Začátek školního roku

1.září začal školní rok i v základní škole svatého Augustýna v Praze. Škola, kterou zřizuje řád augustiniánů, vstupuje do 6. roku své existence. Kromě nových prostor byl otevřen i další ročník – 6.třída.

 

Nový spolkový dům v Ratiškovicích

V Ratíškovicích na Jižní Moravě se podařilo realizovat stavbu nového spolkového domu. Slavnostní otevření veřejnosti proběhlo v pátek. Následující den vystoupila kapela The Tap Tap.

 

 

VE ZKRATCE

 •  Rolníci z celého Polska připutovali na Jasnou Horu k obrazu Matky Boží Čenstochovské, aby poděkovali za letošní sklizeň. Primas polský, arcibiskup Wojciech Polak ve své homilii hovořil o symbolu chleba, který je plodem lidské práce, ale také Božím požehnáním a výrazem jeho dobrotivosti. Prezident Andrzej Duda rolníkům poděkoval nejen za jejich těžkou práci, ale rovněž za uchovávání polské tradice, výchovu dětí v katolické víře i v polské kultuře.

 •  Fotografové v hábitech, sestry s notebooky, kamera v rukou bradatého mnicha. Řeholníci ze Slovenska se setkali na mediálním školení "Online 3" na Katolické univerzitě v Ružomberku. Workshopy zaměřené na fotografii, kameru a zpravodajství měli na starosti přizvaní odborníci. Praktické aktivity doplnily diskuse, které přispěly k většímu rozhledu ve světě televize, žurnalistiky a ke kritickému myšlení účastníků.

 •  V rumunské Oradei se uskutečnilo setkání představených východních kněžských seminářů z Přešova, Lvova, Nyiregyházy, Eichstätu, Blaju. Vladyka Virgil Bercea přítomné seznámil s historií řeckokatolické církve v Rumunsku, jejím dnešním životem i s formací kněží ve své eparchii. Ve své homilii zdůraznil význam vzájemného setkávání a výměny zkušeností při formaci řeckokatolických kněžských seminářů.

 •   Po několika zastaveních v České republice doputuje socha svaté Anežky, české patronky, 10. září do Vatikánu. U příležitosti Svatého roku milosrdenství bude jako dar českého státu předána papeži Františkovi. Iniciátorkou daru této sochy, která by měla být symbolem dialogu mezi státem a církvemi, je místopředsedkyně Senátu Miluše Horská.

 •   Po téměř dvou letech příprav se v Plzni, městské čtvrti Slovany, otevřela ve čtvrtek 1. září nová církevní škola, která spojuje v jednom subjektu základní a střední školu. Plný provoz všech ročníků nastane ve školním roce 2020/21. Celková kapacita školy bude 270 žáků. Slavnostního zahájení se zúčastnil biskup plzeňský Tomáš Holub, emeritní biskup František Radkovský a představitel veřejného života.

 •   Pouť ke cti svatého Melichara Grodeckého se konala o víkendu v Těšíně. Setkalo se na ní přibližně pět set věřících z obou stran česko- polské hranice spolu s biskupy sousedících diecézí – Františkem Václavem Lobkowiczem, Romanem Pindelem a Piotrem Gregerem.  Průvody věřících obou států se sešly na hraničním mostě, aby pak na české straně hranice, v kostele Nejsvětějšího Srdce Ježíšova věřící společně prožili mši svatou.

 

 

Z DIÁŘE

 Praha, 10. září

Výročí poslední české korunovace

V pražské katedrále se bude konat slavnostní mše svatá, při níž si lidé připomenou 180 let od poslední korunovace v Čechách. Na český trůn usedl Ferdinand V, rakouský císař.

 

Olomouc, 10. září

Pouť k bráně milosrdenství

Pouť k bráně milosrdenství v Olomouci pro všechny, kdo jsou zranění rozvodem vlastním anebo v širší rodině, u přátel nebo ve farnosti, i pro ty, kdo jinak touží po Božím milosrdenství.

 

Lukov, 10. září

Otevření síně P. Jana Buly

V Lukově bude slavnostně otevřena síň pátera Jana Buly. V pamětní síni najdeme  stálou výstavu, která je věnovaná rodákovi z Lukova služebníku Božímu a nazvaná „Věřím, že můj krátký život nebyl nadarmo“.

 

Strašín, 10. září

Poutní slavnost Narození Panny Marie

Římskokatolická farnost Strašín srdečně zve na poutní slavnost Narození Panny Marie. Na programu jsou přednášky, mariánská pobožnost, slavnostní procesí a poutní mše svatá.

 

Štípa, 10. – 11. září

Svátek Narození Panny Marie

Hlavní pouť na mariánském poutním místě ve Štípě u Zlína zahájí sobotní mše svatá pro děti a mládež. Po ní následuji soutěže koncert duchovní hudby. V neděli se konají slavnostní bohoslužby.

 

Frýdek-Místek, 10. – 11. září

Festiválek Sv. Jan Session

Máte chuť něco nového objevit? Máte šanci ve Frýdku, kde se na farní zahradě uskuteční Festiválek  svatý Jan session. Vystoupí skupiny Tykraso, Půljablkoň, Jiří Smrž, Květy z Brna, Hrozen.

 

Strakonice, 11. září

Večer chval

Farnost Strakonice srdečně zve na Večer chval, který se koná v  kostele svaté Markéty.  Na programu jsou zpěvy, prosby, chvály, díky a přímluvné modlitby za hudebního doprovodu farní kapely.

 

Spálov u Oder, 11. září

Pouť k Panně Marii ve Skále

Farnost Spálov u Oder Vás zve na pouť k Panně Marii ve Skále. Slavnost zahrnuje modlitbu růžence, slavnostní mši svatou, přednášku indického kněze George Biju z Kongregace vincentinů,