Zpravodajské Noeviny

10. 11. 2016

REPORTÁŽE

 

Řeholnice proti modernímu otroctví          

V Římě se koná druhé setkání řeholnic, které bojují proti modernímu otroctví. Jeho účastnice přijal papež František. Při audienci papeži Františkovi poděkovaly za jeho závazek bojovat proti obchodu s lidmi a proti jejich vykořisťování.

 

Smíření 2016

Sedmdesát let po odsunu Němců z Československa pozvaly Společnost Antikomplex a sdružení Ackermann- Gemeinde do Prahy skupinu pamětníků. Spolu s mladými iniciátory projektu jim nabídli setkání ve školách, koncert a česko-německou mši v holešovickém kostele svatého Antonína.

 

Vzpomínka na P. Antonína Šuránka

 Modlitbou Korunky Božího milosrdenství, mší svatou ve farním kostele v Ostrožské Lhotě, adorací a průvodem na místní hřbitov si věřící připomněli čtyřiatřicáté výročí úmrtí P. Antonína Šuránka. Zdejší rodák byl dlouhá léta spirituálem olomouckého kněžského semináře.

 

Výročí založení konzervatoře

První církevní konzervatoř po pádu komunistického režimu byla v naší zemi otevřena před pětadvaceti lety. Studenti a pedagogové poděkovali při slavnostní bohoslužbě za čtvrtstoletí Konzervatoře evangelické akademie v Olomouci.

 

Rekonstrukce Vlašské kaple v Praze

Na Italském velvyslanectví v Praze byla prezentována probíhající rekonstrukce Vlašské kaple. Od šestnáctého století až dodnes ji vlastní italský stát. Je součástí Klementina a po rekonstrukci ji bude využívat Apoštolský exarchát řeckokatolické církve.

 

Bazárek pro hospic v Brně

Koupit si něco na sebe, pořídit si zajímavou knihu nebo něco do domácnosti - a z utržených peněz podpořit dobrou věc. Tuto možnost měli v Brně návštěvníci celodenního bazárku, jehož výtěžek bude využit pro potřeby hospice sv. Alžběty. 

 

 

 

ZKRATKY

 

●   Do zakončení Svatého roku milosrdenství zbývají necelé dva týdny: Dvacátého listopadu zavře papež František Svatou bránu baziliky sv. Petra. Další papežské baziliky v Římě a svaté brány v diecézích celého světa se slavnostně uzavřou už tuto neděli. Podle předsedy Papežské rady pro novou evangelizaci Rina Fisichelly se aktivit spojených s Rokem milosrdenství v Římě zúčastnilo více než dvacet milionů lidí.

 

●  Novým prezidentem Spojených států amerických se stal republikán Donald Trump. K jeho zvolení se pro Vatikánský rozhlas vyjádřil státní sekretář kardinál Pietro Parolin. „Především uctivě bereme na vědomí vůli amerického národa při demokratickém úkonu prezidentské volby... Ujišťujeme o své modlitbě za to, aby jej Pán osvěcoval a podporoval ve službě vlasti a ve službě blahobytu a míru ve světě.“ řekl mimo jiné.

 

●  Předsedou Rakouské biskupské konference zůstává kardinál Christoph Schönborn. Vídeňský arcibiskup byl do jejího čela opětovně zvolen na podzimním plenárním zasedání rakouských biskupů v Eisenstadtu. O dalších šest let byl prodloužen rovněž mandát dosavadního sekretáře Rakouské biskupské konference P. Petera Schipky. Kardinál Schönborn je členem řádu dominikánů, rakouskou biskupskou konferenci vede od roku 1998.

 

●  Medaili biskupa Antonína Podlahy za přínos v oblasti tvorby s duchovní tematikou udělil kardinál Dominik Duka francouzskému knězi a filmovému producentovi Noëlu Choux. Na pozvání kardinála Vlka pomáhal Noël Choux po roce 1989 u nás v oblasti médií. Byl ředitelem Institutu komunikace a založil filmařskou firmu Imago. Dnes doprovází ve Francii policisty, kteří usilují o vítězství práva nad násilím.

 

●  Ve Vrchlabí byl slavnostně otevřen a požehnán nový domácí hospic. Mši svatou ve farní kapli sloužil zdejší děkan P. Jiří Šlégr. Žehnání hospice bylo spojeno s jeho prohlídkou. Slovo dostal i evangelický farář Petr Chlápek, který léta hospicovou myšlenku podporuje. Za podporu a modlitby poděkovala opora týmu lékařka Jana Michlová. Hospicové společenství se pravidelně schází na faře k ekumenické modlitbě.

 

●  Mezinárodní setkání odborníků na humanitární a sociální práci připravila Caritas - Vyšší odborná škola sociální v Olomouci. V rámci desetidenního programu prezentují hosté z pěti zemí své zkušenosti, ale mohou také poznávat sociální služby v naší zemi. Přednášky zahraničních expertů jsou otevřené všem zájemcům o humanitární práci. Veřejnosti je určena i projekce dokumentárního filmu o situaci migrantů v Latinské Americe.

 

 

Z DIÁŘE

 

Skramníky, 12. listopadu

Vzpomínka na Františka Jana Vaváka

Dvousté výročí úmrtí významného představitele první generace obrozenců spisovatele Františka Jana Vaváka připomene při mši svaté ve Skramníkách u Českého Brodu kardinál Dominik Duka.

 

Rokytnice nad Rokytnou, 12. listopadu

Oběť případu Babice

V kostele sv. Jana Křtitele v Rokytnici nad Rokytnou se koná beseda s Františkem Kolouchem, autorem knihy „Oběť případu Babice. Jan Bula“. Tuto i další knihy bude možné si zakoupit.

 

Třebíč, 12. listopadu

Georg Friedrich Händel: Mesiáš

Oratorium Georga Friedricha Händela Mesiáš zazní v kostele sv. Martina v Třebíči. Jedno z vrcholných děl hudební barokní tvorby přednese třebíčský soubor Musica animata

 

Lidečko, 12. listopadu

Setkání schol

Desáté Setkání schol se uskuteční v kostele a kulturním domě v Lidečku. Jubilejního ročníku se zúčastní na čtyři sta zpěvaček a zpěváků z blízkého i dalekého okolí. Přijedou i hosté z Polska.

 

Brno-Žabovřesky, 15. listopadu

Ladislav Heryán: Exotem na této zemi

U salesiánů v Brně-Žabovřeskách pokračuje série duchovních a kulturních rozhovorů. Tentokrát bude nad knihou "Exotem na této zemi" rozmlouvat a na kytaru hrát Ladislav Heryán.

 

Teplá, 17. listopadu

Pouť lidí bez domova

Na společnou pouť do kláštera v Teplé zve společenství „Od srdce k srdci“ všechny, kteří ztratili domov. Dobrovolníci, P. Martin Sedloň a bratři premonstráti je chtějí povzbudit a posílit v nich naději.

 

Brno, 17. listopadu

Koncert souboru Púčik

Slavnostním koncertem v Mahenově divadle v Brně oslaví dvacet pět let své činnosti slovenský folklorní soubor Púčik se svou cimbálovou muzikou a pěveckým uskupením Kočičí jazýčky. 

 

Zlín, 18. – 20. listopadu

Konference o evangelizaci

Konferenci o evangelizaci pořádá ve Zlíně Komunita Blahoslavenství. Mši svatou celebruje arcibiskup Jan Graubner, přednáší Maja Schanovsky z Rakouska, P. Ondrej Chrvala ze Slovenska a další.