Zpravodajské Noeviny

856. díl
13.4. 2017

REPORTÁŽE

 

Setkání s mladými lidmi 

V římské bazilice Santa Maria Maggiore se papež František setkal s mladými lidmi. U příležitosti letošního Světového dne mládeže a v době příprav na světové setkání za dva roky v Panamě mladým lidem připomněl své rady z Krakova a dodal jim odvahu jít dál.

 

V nemocnici Bambino Gesú

Papež František se setkal s několika pacienty vatikánské dětské nemocnice. Je jim pět až osmnáct roků a vystupovali v dokumentárním seriálu italské televize nazvaném Mladí z Bambino Gesú. 

 

Pašijová hra Co se stalo s Ježíšem?

Už dvacet roků se ve Žďáru nad Sázavou v postní době hraje pašijová hra Co se stalo s Ježíšem? Farníci nejen ze žďárských farností tak veřejnosti připomínají podstatu Velikonoc. Letošní divadelní představení se hrálo na sídlišti Libušín

 

Dobrovolník roku na Slovensku

Nezištná pomoc druhým přinesla dobrovolníkům opět veřejné uznání. Těch nejlepších za rok 2016 ocenili v budově Ministerstva zahraničních věcí a evropských záležitostí v Bratislavě. Jednou z nich se stala in memoriam řádová sestra, lékařka a misionářka Veronika Terezie Racková, která zahynula 20. května 2016 na následky postřelení při své práci v rámci mise a pomoci v Jižním Súdánu.

 

Vezmi a čti

V košickém seminárním kostele sv. Antonína Paduánského se konala další přednáška z cyklu Vezmi a čti. Její součástí byla prezentace knihy Svatá Rita – dech odpuštění.

 

Výročí Jiřího Třanovského

Jiří Třanovský byl český spisovatel, hudební skladatel, básník a evangelický kazatel. Premiéru slovenského dokumentu o něm uvedla knihovna v Českém Těšíně k 380. výročí jeho úmrtí a u příležitosti pěti set let evropské reformace.

 

Florbalový turnaj církevních škol

Už po dvanácté si v Ostravě změřili své síly florbalisté z církevních středních škol z celé republiky. Na soutěž je pozvalo opět ostravské biskupské gymnázium. Zvítězil tým Gymnázia z Hrabůvky, který se turnaje zúčastnil jako host. Družstvo pořádající školy bylo sedmé.

 

 

 

VE ZKRATCE

 

•   Na velikonoční neděli připadají devadesáté narozeniny Benedikta XVI. Podle Radia Vaticana se na ně připravuje v poklidu a s jasnou myslí. Čte církevní otce a je přesvědčen, že odstoupení z úřadu před čtyřmi lety bylo správným krokem. Své životní jubileum chce emeritní papež oslavit v malém kruhu nejbližších, mezi nimiž bude i jeho bratr Georg. Den po narozeninách plánuje skromnou oslavu „na bavorský způsob“.

 

•   Už osmdesát let přináší Radio Renascença Ježíšovo evangelium rozlehlému světu portugalského jazyka a v lidských srdcích rozsévá „bratrskou vzájemnou pomoc a Boží milosrdenství“. Čteme o tom v papežském poselství k výročí založení této katolické rozhlasové sítě. Papežský list přečetl apoštolský nuncius v Portugalsku arcibiskup Rino Passigato v pořadu vysílaném všemi čtyřmi rádii, která jsou součástí Renascença Multimédia.

 

•   Patriarcha koptské pravoslavné církve Tawadros II. přijal vatikánskou delegaci, která mu kondolovala jménem papežů Františka a Benedikta v souvislosti s útoky na kostely v Egyptě. Předseda Papežské rady pro jednotu křesťanů kardinál Kurt Koch, apoštolský nuncius v Egyptě arcibiskup Bruno Musarò a osobní sekretář papeže Františka Yoannis Lahzi Gaid ujistili patriarchu o modlitbách obou papežů za mučedníky z Tanty a Alexandrie.

 

•    Na Zelený čtvrtek dopoledne slavili mši svatou s žehnáním olejů římskokatoličtí biskupové s kněžími také v osmi českých a moravských diecézích. Kněží rovněž obnovili své kněžské sliby. Večer se slaví mše svatá na památku Poslední večeře, kdy Ježíš ustanovil eucharistii. Do sobotní večerní bohoslužby přestávají zvonit zvony a hrát varhany. Největší křesťanské svátky pokračují až do neděle Vzkříšení.

 

•    Českobudějovický biskup Vlastimil Kročil se v rámci cvičení Safeguard setkal v areálu jaderné elektrárny Temelín s příslušníky armádních aktivních záloh. Při slavnostním nástupu požehnal bojový prapor pěší roty brigádního generála Františka Vávry a shlédl slavnostní pochod nastoupené jednotky. V symbolice praporu připomněl životní prostor České republiky jako země, ve které žijeme a kterou chceme zachovat i pro další generace.

 

•    Po sedmdesáti pěti letech bude mít kostel Nalezení svatého kříže v Litomyšli tři nové zvony. Nesou jména svatý Václav, Panna Marie a svatý Josef. Vyrobila je zvonařská dílna Tomášková-Dytrychová v Brodku u Přerova, autorem zdobení jejich povrchu je Václav Kočí. Pořízeny byly hlavně z veřejné sbírky, která probíhala od února 2014. Na velikonoční neděli nové zvony požehná brněnský pomocný biskup Pavel Konzbul.

 

 

 

Z DIÁŘE

 

Zlatá Koruna, 16. dubna

Jiří Pavlica: Missa brevis

V kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Zlaté Koruně zazní Missa brevis Jiřího Pavlici a skladby Vivaldiho, Corelliho a Scarlattiho. Účinkuje velešínský smíšený chrámový sbor a orchestr. 

 

Praha, 19. dubna

Timothy Radcliffe: Proč být křesťan

Centrum vzdělání a kultury při klášteře sv. Jiljí v Praze zve na debatu o knize Timothy Radcliffa Proč být křesťan. Dominikánský knižní salón moderuje překladatel Daniel Soukup.

 

Plzeň, 19. dubna

Prohlídka katedrály

Dubnovou prohlídku katedrály sv. Bartoloměje v Plzni doplní výklad architekta Jana Soukupa. Návštěvníci se dovědí mnohé o historii a interiéru kostela, o Šternberské kapli i Plzeňské Madoně.

 

Bratislava, 19. – 26. dubna

Bratislavské Hanusove Dni

Bratislavský festival nabízí prostor k dialogu o současném křesťanském a sekulárním světě. V osmi dnech jsou na programu přednášky, duchovní setkání i divadelní a filmová představení.

 

Hradec Králové, 20. dubna

Předávání víry v rodině

Diecézní centrum pro seniory v Hradci Králové zve na druhé setkání Akademie pro aktivní třetí věk, tentokrát na téma Předávání víry v rodině. Úvodní slovo bude mít Mons. Josef Socha.

 

Olomouc, od 20. dubna

Ať květy duší nevadnou

Expozice v olomouckém Arcibiskupském paláci bude věnovaná květinám skutečným i těm, které zobrazují umělecká díla. Květinové vazby pro slavnostní zahájení výstavy připravuje Terézia Borková.

 

Brno, 20. dubna

Den otevřených dveří

Na Den otevřených dveří zve Hospic svaté Alžběty v Brně. Návštěvníci budou mít možnost prohlédnout si jeho prostory a získat informace o jeho službách v poskytování lůžkové i domácí péče.

 

Velehrad, 20. – 23. dubna

Výročí úmrtí kardinála Tomáše Špidlíka

Sedmé výročí úmrtí kardinála Tomáše Špidlíka připomene na Velehradě konference a poutní mše svatá. Po bohoslužbě bude následovat přednáška P. Michala Altrichtera na téma Otec Špidlík – učitel modlitby.

Reportáže Rome reports:

Pope at 2017 WYD: “Do not remain down. Keep going!”

Pope Francis: For a hospital to be Catholic, it must first be human