Hlubinami vesmíru s dr. Michalem Sobotkou, o Slunci 1. díl

Astronomický ústav Akademie věd má v Ondřejově nedaleko Prahy svou observatoř. Její součástí je také sluneční oddělení, a právě s vedoucím tohoto oddělení, RNDr. Michalem Sobotkou DSc., budeme o činnosti sluníčka, naší nejbližší hvězdě, hovořit.

Nejdříve představíme, čím se v Ondřejově pozoruje Slunce a s kým sluneční oddělení spolupracuje v zahraničí. Potom se beseda ponoří do nitra Slunce, abychom společně poznávali pouť záření i hmoty směrem k povrchu. Co se uvnitř Slunce děje? Jak vypadá v jádru např. teplota a jaké procesy se tam odehrávají. Co se stane se sluneční hmotou blíže k povrchu? Je to právě magnetismus, který určuje činnost slunce pod povrchem v jeho nejvrchnějších sférách.

V pořadu jsou použity, s laskavým svolením autora, i obrazové materiály prof. Miloslava Druckmüllera z Vysokého učení technického v Brně. Jejich zhlédnutí stojí za to - unikátnost zpracování navozuje natolik silný prožitek, že s úžasem jen sledujeme toto úchvatné divadlo.

Zveme Vás ke sledování naší besedy i v následujícím díle v září, kdy budeme pokračovat v detailnějším popisu procesů na povrchu Slunce i v jeho blízkosti.