Hlubinami vesmíru SPECIÁL, Zatmění slunce v USA 2017

21. srpna se ve Spojených státech po celém jeho území odehraje úplné zatmění slunce. Dlouho očekávaná událost se stane jistě velmi sledovanou mnohými médii a my se budeme snažit s nimi spojit a přinést toto vesmírné divadlo v přímém přenosu.

Ve studiu bude spolu komentovat toto mimořádné představení vedoucí slunečního oddělení Astronomického ústavu AV ČR RNDr. Michal Sobotka, DSc. Začínáme v 19 hod. na západním pobřeží USA v Oregonu a budeme sledovat přes 12 států unie, jak Měsíc zakrývá sluneční kotouč a zatmění bude postupovat na východ až do Jižní Karolíny na východě USA, kdy před 21 hod. opustí pobřeží a skončí v Atlantiku.

Zveme všechny příznivce astronomie k tomuto přenosu, který bude ojedinělou příležitostí shlédnout podivuhodnou korónu slunce ukazující se právě v okamžicích úplného zatmění. A navíc - budeme opakovaně sledovat tento poutavý, fascinující úkaz. Můžeme dokonce sledovat i pohyby událostí na slunečním povrchu i nad ním v reálném čase. Vše ovšem závisí na počasí, Ale pro rozsáhlost území, kterým úplné zatmění prochází, je více něž pravděpodobné, že budeme svědky dobrodružství zatmění ve vícenásobném provedení.

Na živé setkání s vámi u úplného zatmění slunce v USA se těší Jindřich Suchánek