Zpravodajské Noeviny

911. díl
28. 11. 2017

REPORTÁŽE

Cesta papeže Františka do Asie

Papež František se vydal na apoštolskou cestu do Východní Asie, navštíví Myanmar a Bangladéš. Po večerním startu v Římě následoval desetihodinový let. Podle vatikánského mluvčího má papežova cesta především pastorační charakter. Jako obvykle Svatý otec krátce po vzletu pozdravil novináře.

Zpověď nejen na Černý pátek

Jít ke svátosti smíření je často obtížné. S malou pomocí je však možné najít „speciální nabídku,” se kterou může být tento krok méně namáhavý. Originální nápad zpovědi na Černý pátek vznikl u ředitele Cristovisión television network P. Ramóna Zambrana. Tento kolumbijský kněz navrhuje, aby lidé místo nákupního šílenství o Černém pátku využili nabídku odpuštění, kterou mohou najít v každé zpovědnici.

Hospodaření Římskokatolické církve

Zástupci České biskupské konference zvřejnili výsledky hospodaření římskokatolické církve v loňském roce. Církev je na začátku cesty k finanční soběstačnosti, která bude rozhodně ekonomicky výhodná pro stát. Je na církvi, aby samostatné financování bylo výhodné i pro ni.

Zakončení Piaristického jubilejního roku

Slavnostní bohoslužbou v kostele nanebevzetí Panny Marie ve Strážnici byl zakončen piaristický jubilejní rok. Hlavním celebrantem byl olomoucký pomocný biskup Antonín Basler. Při mši svaté také obnovilo na pět desítek ministrantů a akolytů své sliby.

Trnavská novéna

V bazilice sv. Mikuláše v Trnavě se od 13. listopadu konala Trnavská novéna, která je věnována úctě Panně Marii Trnavské. Na její přímluvu byly v roce 1710 vyslyšeny modlitby v čase zoufalé morové epidemie.

Zpěvy z Taizé v Košicích

Už po dvacáté osmé hostily Košice Festival sakrálního umění. V rámci jeho bohatého programu se v kostele sv. Antonína Paduánského konalo modlitební setkání se zpěvy z Taizé. Zažít živý rozhovor s Bohem přišly stovky věřících.

Umučení našeho Pána Ježíše Krista

V rámci Festivalu sakrálního umění v Košicích se konala světová premiéra oratoria Umučení našeho Pána Ježíše Krista. Autory monumentálního díla pro sólisty, orchestr a sbor jsou Pavol Krška, František Balún a Pavol Smolík.

VE ZKRATCE

• Irská akce „Růženec na pobřeží“ probíhala poslední listopadovou neděli na 280 různých místech včetně Irska Severního. Irští katolíci se modlili za život nenarozených dětí a za duchovní a morální obnovu svého národa. Vzorem jim byl polský „Růženec na hranicích“, který shromáždil více než milion věřících. Modlitební akci podpořil také irský primas arcibiskup Diarmuid Martin.

• U příležitosti svátku patronky železničářů svaté Kateřiny Alexandrijské se už po deváté konala slovenská pouť železničářů. Po Košicích, Prešově a Žilině se dalším místem jejich setkání stala národní svatyně Panny Marie Sedmibolestné v Šaštíně. Hlavním celebrantem mše svaté byl vojenský ordinář František Rábek. Součástí pouti bylo zasvěcení Panně Marii, které přednesl bývalý železničář P. Tadeáš Mikuláš Kráľ.

• Polské přísloví „Host v domě, Bůh v domě“ je mottem akce, která začne v krakovské arcidiecézi o první adventní neděli. Je pokračováním Světového dne chudých a jejím cílem je příprava na pozvání na štědrovečerní večeři těch, kteří nemají svátek Božího narození s kým prožít. Ochotným hostitelům pozvání jejich hosta zprostředkují kostely ve farnostech nebo charitní domy. Polská akce „Host v domě, Bůh v domě“ potrvá celý advent.

• V listopadu uplynulo sedmdesát let od příchodu Štěpána Trochty do Litoměřic. Tamnímu biskupství se podařilo získat zpět papežskou bulu, kterou byl v roce 1947 jmenován sedmnáctým sídelním biskupem litoměřickým. V padesátých letech Státní bezpečnost dokument použila jako důkaz k jeho odsouzení, poté byl v archivu bezpečnostních složek. Teď bude předán do péče archivu oblastního, kde bude také restaurován.

• Nejméně milion lidí využil od roku 2009 možnosti prohlédnout si kostely ve Zlínském kraji v rámci projektu Otevřené brány. Na hodnocení letošního ročníku se v salesiánském klubu ve Zlíně sešli duchovní správci a průvodci ze tří desítek farností i zástupci měst a obcí, které se na projektu podílejí. Svůj pozdrav jim zaslal také olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Vyjádřil radost, že se otevřené kostely stávají součástí života měst a obcí.

• Husitská církev zřejmě jako jedna z prvních v Evropě vysvětila před sedmdesáti lety dvě ženy se stejnými právy a povinnostmi jako mají kněží – muži. Husitská teologická fakulta Univerzity Karlovy k výročí připravila mezinárodní konferenci nazvanou Žena vysvěcená. V Husově sboru v Praze-Dejvicích se konala slavnostní bohoslužba, kterou vedl patriarcha Tomáš Butta společně s emeritní biskupkou Janou Šilerovou.

Z DIÁŘE

Polička, 1. prosince

S vůní vanilky

K prvnímu nadechnutí v atmosféře adventu zve oblastní charita v Poličce. Tradiční jednodenní výstavu S vůní vanilky připravují AC dílny a Denní stacionář, tentokrát na téma Svatá rodina.

Luhačovice, 1. prosince

Benefiční koncert pro Charitu

V benefičním koncertu pro luhačovickou Charitu budou účinkovat žáci a učitelé základní umělecké školy, pěvecký sbor Janáček, folklorní soubor z Provodova a sólisté. Koná se v kostele Svaté rodiny.

Opava, 1. - 2. prosince

Děkanátní setkání mládeže

Na prvním děkanátním setkání mládeže v Opavě mohou mladí od třinácti let společně vyjít vstříc novému církevnímu roku. Čekají je kamarádi, modlitba, přednášky, večer chval a mnohé další.

Olomouc, 1. - 3. prosince

VIR – Adventní duchovní obnova

Víkendovou duchovní obnovu v Olomouci povede P. Marcel Javora. Zváni jsou muži od 17 do 35 let, kteří hledají cestu k prohloubení modlitby, ale nevědí, jak na to.

Rumburk, do 2. prosince

Křížové cesty v Jizerských horách

Šestnáct zajímavých křížových cest z Frýdlantska, Jablonecka a Liberecka představuje výstava v Loretě v Rumburku. Fotografie Milana Bajera doprovází krátký text o jejich historii.

Želiv, 2. prosince

Adventní koncert

Koncert operní pěvkyně Edity Adlerové a malého akordeonisty Tomáše Benedikta Sršně s klavírním doprovodem Tomáše Hály se koná v Želivi. Zazní hudba Bachova a dalších mistrů.

Pekařov, 2. prosince

Koncert pěveckých sborů

Adventní koncert pěveckých souborů Loučňáček a TapTýda Základní školy v Loučné nad Desnou se koná v podhůří Jeseníků v pekařovské kapli Nanebevzetí Panny Marie.

Hranice, 3. prosince

Zastavení s literaturou a hudbou

Zastavení s literaturou a hudbou v Hranicích zprostředkují herec Josef Somr a varhaník a cembalista Jaroslav Tůma. Zazní mimo jiné hudba Johanna Sebastiana Bacha a Zeyerova novela Zahrada mariánská.

Reportáže Rome reports:

Pope Francis arrives in Myanmar

Black Friday deals come to the confessional