Zpravodajské Noeviny

11. 8. 2015

REPORTÁŽE

Světové skautské jamboree v Japonsku

Ve dvou týdnech plných aktivit a dobrodružství poznávali účastníci světového setkání kamarády různých národností, kultur, jazyků i náboženství. Naše skauty na jamboree zastupoval téměř třistačlenný národní kontingent.

Devadesáté narozeniny Mons. Josefa Mixy

Bývalý sekretář kardinála Františka Tomáška a aktivista takzvané podzemní církve a disentu Mons. Josef Mixa oslavil v červnu padesát let svého kněžství a v srpnu devadesát let požehnaného života. Za svědomitou a věrnou kněžskou službu kardinálu Tomáškovi a za obětavé působení v Karlovarském regionu byl oceněn stříbrnou svatovojtěšskou medailí. Při děkovné bohoslužbě v kostele sv. Jana Nepomuckého na Hradčanech mu ji předal kardinál Dominik Duka.

Nová představená českých salesiánek

Sestry salesiánky mají svůj apoštolát mezi mládeží. V rámci duchovních cvičení na Velehradě byla při mši svaté, kterou celebroval provinciál salesiánů P. Petr Vaculík, uvedena do služby nová představená Česko-litevské inspektorie.

Pouť na Provodov

Na hlavní pouti v Provodově přivítal poutníky u kostela Panny Marie Sněžné prezident olomoucké Arcidiecézní charity P. Bohumír Vitásek. Byl také hlavním celbrantem mše svaté a ve své promluvě přimomněl, že člověk by měl hledat a uskutečňovat Boží vůli podobně jako Gedeón.

Chodské slavnosti s Vavřineckou poutí

K největším a nejstarším národopisným slavnostem u nás patří Chodské slavnosti s Vavřineckou poutí v Domažlicích. Už o tomto víkendu přinesou v hlavních programech více než padesát sólových i komponovaných pořadů na několika scénách a staročeský jarmark navíc.

VE ZKRATCE

• Setkání na cestě k nové solidaritě probíhá po celý týden v Taizé. Závěrečná slavnost připomene tři významná výočí letošního roku: Sto let od narození bratra Rogera, deset let od jeho smrti a sedmdesát pět let od založení komunity. Očekává se účast představitelů křesťanských církví a tisíců mladých lidí ze všech kontinentů.V tématických workshopech bude dvacet řečníků prezentovat své pohledy na solidaritu.

• U příležitosti dvoustého výročí narození Dona Boska probáhá v Turíně týdenní setkání Salesiánského mládežnického hnutí. Jeho program naplňují modlitby, slavení eucharistie, naslouchání a sdílení. Mladí rovněž navštíví významná salesiánská památná místa včetně Turínského plátna a zúčastní se pouti na Colle Don Bosco. Dvousté výročí narození svého patrona si připomenou 16. srpna.

• Papež František ohlásil nově zavedený Světový den modliteb za péči o stvoření, platný pro celou katolickou církev. Bude se slavit každým rokem 1. září. V dopise předsedovi Papežské rady pro spravedlnost a mír kardinálu Peteru Turksonovi a předsedovi Papežské rady pro podporu jednoty křesťanů Kurtu Kochovi papež znovu potvrzuje odpovědnost křesťanů na řešení ekologické krize, ve které se lidstvo ocitá.

Oslavy jubilejního roku Dona Boska u nás vyvrcholily o víkendu na Velehradě. Hlavním celebrantem děkovné mše svaté byl biskup Karel Herbst. Koncerty, přednáškami, workshopy a narozeninovým galavečerem pokračoval sobotní program až do pozdních hodin. S velkou salesiánskou rodinou a jejími příznivci slavila dvousté výročí narození Dona Boska i televize Noe, která vše podstatné vysílala v přímém přenosu.

• Poutní mši svatou v kostele Panny Marie Sněžné v Rudě u Rýmařova sloužil ostravsko-opavský biskup František Václav Lobkowicz. Ve své promluvě připomněl význam svátku, který odkazuje na den posvěcení římské baziliky Santa Maria Maggiore. Poutní místo v Rudě je známé zejména barokní křížovou cestou, která začíná u kostela a vede na blízký Křížový Vrch. Poutní slavnost se tu podařilo obnovit před deseti lety.

• Celostátní setkání mládeže SAM nabízí v seminářích, bohoslužbách, koncertech i volnočasových aktivitách alternativní cesty ke smysluplnému a hodnotnému životu. Kombinace různých aktivit vede účastníky k rozvíjení vlastní osobnosti a jejího duchovního rozměru i k výchově k vlastenectví a vztahu ke kulturnímu dědictví. Místem konání čtyřdenní akce se stává areál evagelického kostela v Orlové.

Z DIÁŘE

Noční prohlídky kláštera

Želiv, 14. srpna

Za doprovodu premonstráta bude možné nahlédnout do klášterních prostor, zaposlouchat se do živé hudby a také se občerstvit. K vidění budou i skvosty z klášterního depozitáře.

Kulturní léto

Lanškroun, 14. srpna

Příjemný páteční večer je možné strávit na farní zahradě v restauraci U Pastýře.

Brněnskou cimbálovou muziku tvoří bývalí spolupracovníci vojenského uměleckézo souboru Ondráš.

Pouť k Panně Marii Klokotské

Tábor-Klokoty, 14. - 16. srpna

Pouť začne vigilií slavnosti Nanebevzetí Panny Marie. Hlavním celebrantem mše svaté v sobotu je královéhradecký biskup Jan Vokál. Odpoledne bude s poutníky besedovat.

Sedmdesát let od návratu pilotů RAF

Praha, 13. - 14. srpna

Položení věnců u památníků v Dejvicích a na Klárově i modlitba kardinála Duky u stíhačky na Hradčanském náměstí připomenou sedmdesát let od návratu československých pilotů RAF do vlasti.

Bechyňské doteky

Bechyně, 15. – 16. srpna

Slavnost, která chce navázat na tradici bechyňských poutí, vyvrcholí mší svatou v neděli. Na programu je i cestopisně-životopisná přednáška P. Petra Plášila „Po stopách svatého Františka".

Devět set let kláštera

Kladruby, 16. srpna

Poutní mši svatou v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie, sv. Wolfganga a sv. Benedikta budou společně celebrovat biskupové František Radkovský a Rudolf Voderholzer.