Zpravodajské Noeviny

17. 9. 2015

REPORTÁŽE

Světové setkání rodin 

Světové setkání rodin se uskuteční už poosmé jako oslava manželství, rodiny a víry. Je přirovnáváno ke Světovým dnům mládeže pro dospělé a manželské páry. Základním tématem setkání je samozřejmě víra.

Papežské návštěvy v Bílém domě

Ve dvě stě let dlouhé historii Bílého domu do něj vstoupili jen dva papežové. Papež František se při návštěvě Washingtonu stane třetím.

Návštěva Benedikta XVI. na Kubě

V roce 2012 navštívil papež Benedikt XVI. Kubu. Na letišti ho přivítal prezident Raul Castro, který ho doprovázel i během pobytu v Satiagu de Cuba a v Havaně.

Náboženství a vzdělávání na Foru 2000

Devatenáctý ročník mezinárodní konference Forum 2000 se zaměřil na téma demokracie a vzdělávání. Také tentokrát se Fora zúčastnila řada domácích i zahraničních představitelů politického a kulturního života.

Krajanský festival v Praze

Praha letos hostila už devátý ročník Mezinárodního krajanského festivalu. Do Prahy přijíždějí soubory hlavně ze Srbska, Chorvatska a Ukrajiny, ale i z dalších zemí.

Mezinárodní seminář na Velehradě

Hnutí křesťan a práce spolu s Evropským centrem pro záležitosti zaměstnanců v Německu uspořádali na Velehradě společný seminář na téma: K cílevědomé politice na trhu práce – se zvláštním zřetelem na pracující 50+.

Výstava Ars moriendi

V Kapucínské hrobce v Brně je k vidění výstava nazvaná Ars Moriendi. V jedinečných barokních freskách, které se našly v pražské Loretě, přibližuje návštěvníkům historií pohřbívání v kapucínských konventech.

VE ZKRATCE

• Plenární zasedání Rady evropských biskupských konferencí probíhalo ve Svaté zemi. Společné prohlášení, které biskupové před jeho ukončením vydali, vyplynulo z jejich diskuzí o aktuálních tématech. Jedním z hlavních byla současná migrační vlna. Jak se biskupové shodli, vyžaduje složitá situace velkou pozornost jednotlivých států, v nichž se situace značně liší. Dalším tématem byla rodina a genderová politika.

• Světové setkání mladých řeholníků a řeholnic probíhá v Římě. V jeho průběhu se hovoří o povolání, bratrském životě a poslání. Tři velké události z oficiálního programu byly či budou otevřeny také široké veřejnosti: Vigilie na Svatopetrském náměstí, večer hudby a svědectví na stejném místě a eucharistická slavnost v bazilice sv. Petra. Letošním tématem je výzva: Probuďte svět – evangelium, proroctví, naděje.

• Další kamion s pomocí pro potřebné vypravili na Ukrajinu pracovníci olomoucké Arcidiecézní charity. Součástí pomoci je zubařské křeslo pro ordinaci ve vesnici Bortniky, kde je i dětský domov. Na pětadvacet polohovacích postelí, které poskytla uherskobrodská nemocnice, je určeno pro nemocnice v Kolomyje a v Ternopilu. Kamion veze také nábytek pro kolomyjskou charitu, který jí darovala vyšší odborná škola Caritas.

• Cyklus duchovních, kulturních a vzdělávacích akcí Léto na Mouřenci probíhal v kostele svatého Mořice nad šumavským Annímem od poloviny července. Nabídl více než sto komentovaných prohlídek, adorace a koncerty různých žánrů. V závěru cyklu devatenáctého září odpoledne bude P. Tomas van Zavrel celebrovat česko-německou mši svatou s hudebním doprovodem hostů z Německa. Na programu je i přednáška a komentovaná prohlídka.

• Světová premiéra skladby Litanie ke sv. Janu Křtiteli bude vrcholem koncertu, který se uskuteční 20. září ve Dvoře Králové nad Labem. Autor skladby Lukáš Hurník ji napsal pro Královédvorský chrámový sbor a jemu ji také věnoval. Její text se přímo váže k místu, kde poprvé zazní, tedy ke královédvorskému kostelu sv. Jana Křtitele. Ve slavnostním  koncertu zazní také díla Johanna Sebastiana Bacha a dalších mistrů.

• Ve věku nedožitých jedenadevadesáti let zemřel profesor Radim Palouš. Byl významnou osobností pražského disentu a prvním polistopadovým rektorem Univerzity Karlovy. Poslední rozloučení s Radimem Paloušem se uskuteční osmnáctého září dopoledne v kostele Nejsvětějšího Salvátora v Praze. Pohřební mši svatou bude celebrovat biskup Václav Malý.

Z DIÁŘE

Brno, 23. září

25 let Nakladatelství Cesta

Dvacáté páté výročí svého založení oslaví brněnské Nakladatelství Cesta slavnostním setkáním se svými autory ve farním sále u svatého Jakuba. Jeho knihy lze zakoupit v blízkém knihkupectví.

Praha, 24. září

Koncert Yvese Castagneta

Na závěr mezinárodního varhanního festivalu v pražské bazilice u sv. Jakuba vystoupí Yves Castagnet, který je už více než pětadvacet let titulárním varhaníkem pařížské katedrály Notre Dame.

Brno, od 24. září

... A možná přijede na koze

Výstava dřevěných soch, loutek a dekorativních hraček profesionálního řezbáře Martina Matěje Holuba bude k vidění v brněnském Muzeu romské kultury do února příštího roku.

Český Krumlov, 25. -26. září

Mezinárodní folklórní festival

Festival v Českém Krumlově je věnován dětským folklórním souborům. Letos vystoupí hosté z Nového Zélendu, Skotska, Jihlavy a další, účinkovat budou i krumlovská Jitřenka a Růže.

Bartošovice, 25. - 28. září

Světýlka

Opuštěný barokní kostel v Bartošovicích v Orlických horách rozzáří svítilny, svíčky, pochodně a další světla. Akci doplní květinová výzdoba, koncerty i autorské čtení pohádek.

Praha, 27. září

Svatováclavské putování

Putování s palladiem země české začne bohoslužbou za český národ v kostele Všech svatých na Hradčanech, odkud vyjde procesí po významných místech Prahy. Pouť skončí u sochy svatého Václava.

Choceň, 3. října

Misijní den

Misijní den připravují Papežská misijní díla ve spolupráci s farností v Chocni. Mimo jiné budou Leoš Halbrštát a Martin Rýznar vyprávět a promítat filmy o misiích na Filipínách.

Hlučín, do 22. listopadu

Jak se žije s handicapem …

Výstava v Muzeu Hlučínska přibližuje současné problémy a úskalí, se kterými se denně potýkají lidé s handicapem. Interaktivní expozici doplní řada doprovodných programů.