I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Podzimní měsíc říjen přináší také mnoho zajímavých pořadů.

Už osm století žijí sekulární františkáni ve světě. Nepozorovaně. Dokument 800 let Sekulárního řádu svatého Františka sleduje počátky a současnost řádu ve světě i v našich zemích. Od svatého Františka s kutnou z hrubé látky, až po dnešní terciáře s breviářem v mobilu. Premiéra dokumentu v sobotu 7. října ve 20:45 hodin.

Na františkánské vlně zůstaneme. Film o svatém Františkovi z Assisi, který natočila italská režisérka Liliana Cavani v roce 1989, nutí k přemýšlení nad některými souvislostmi a určujícími rysy světcova života, které jsme si zvykli vnímat už jako samozřejmost. Je to především samotná otázka „radikální volby“, která obrací naruby dosavadní život Františka jako syna bohatého obchodníka s látkami. Vysíláme také v sobotu 7. října večer.

V neděli 8. října vám dopoledne přineseme živě mši svatou z kostela sv. Jana Nepomuckého ve Štramberku. Večer pak ve 20:05 vás Kateřina Rýznarová a Pavel Sršeň vezmou v pořadu S chutí přes práh nejen do kuchyně komunity bratří františkánů v Moravské Třebové.

V rámci letošní Noci kostelů jsme pro vás zaznamenali v ostravském kostele svatého Václava koncert duchovních písní a spirituálů. Lyrický bas sólisty Národního divadla v Praze Iva Hrachovce na klavír doprovodila Irena Szurmanová, která písně autorsky upravila. Vysíláme v neděli 8. října ve 20:25 hodin.

Epidemie a obrana proti nim. Tak zní podtitul dalšího živě vysílaného dílu pořadu Když bolí tělo. Jak se šíří chřipková epidemie a jak se proti ní můžeme chránit? Proč je u nás velká nedůvěra k očkování třeba právě proti chřipce? Na tyto a mnohé další otázky včetně dotazů diváků bude odpovídat doc. Rastislav Maďar v živém vysílání v pondělí 9. října večer.

Folklorní Pořad U NÁS se tentokrát vydá kousek za naše hranice. Setkání se slovenskými mladými muzikanty bude chtít divákům hlavně ukázat, že i dnes vznikají a fungují seskupení folklorních nadšenců, kteří uvědoměle a s radostí oživují hudební tradice svého regionu. Premiéra pořadu ve čtvrtek 12. října večer.

Páteční Kulaté stoly v říjnu nabídnou různorodá diskuzní témata. 13. října téma Ženy v kultuře Evropy. O týden později 20. října téma Láska k pomoci. A poslední říjnový pátek nabídne dušičkové téma Na cestě k věčnosti.

Dokument Island – napříč ledovou pustinou, představuje tři kněze, kapucíny, kteří zasvětili svůj život službě malé katolické komunitě v této zemi. Povolání kapucínů není o sloužení mše svaté davům, ale o službě a lásce k několika málo ženám a mužům na nejvzdálenějších místech světa, kteří také potřebují Boží přítomnost. Premiéra v pátek 13. října ve 21:30 hodin.

Televize NOE je velmi vděčná za to, že jsme vám mohli letos v létě přinést atmosféru letošních Světových dnů mládeže v Lisabonu. O svou vděčnost za Světové dny mládeže se chce také podělit Schola brněnské mládeže. A proto pro vás SBMka připravila speciální koncert ve kterém zazní vybrané hymny Světových dnů mládeže od Čenstochové až po Lisabon, doplněné o texty a myšlenky papežů, kteří mladé lidi na Světové dny zvali. Sledujte koncert živě v sobotu 14. října večer na NOE!

Otec Marián Pospěcha pro vás natočil nové díly pořadu Dokořán. Už minulou neděli jste mohli vidět rozhovor se Zdeňkem Chlopčíkem, tanečním mistrem a porotcem pořadu Stardance. A v neděli 15. října večer odvysíláme rozhovor s herečkou a moderátorkou Ester Janečkovou.

Pořad Klapka divákům televize NOE pravidelně představuje amatérské filmaře a jejich tvorbu. V říjnovém dílu si do něj moderátor Petr Baran pozval filmaře Miloše Slavíka. Premiéru nového dílu vysíláme v úterý 17. října večer.

Cvrlikání – to je hudební pořad s povídáním a zajímavými interprety. Hostem v říjnovém dílu je písničkář s cellem Pavel Čadek. Mladý český písničkář doprovázející se na violoncello je jediný svého druhu. I když hraje i humorné písně, velkou část publika si Pavel Čadek získává svou vážnější či lyrickou tvorbou. Sledujte Cvrlikání živě ve čtvrtek 19. října večer na NOE!

V sobotu 21. října večer vás živě přeneseme do katedrály svatého Václava v Olomouci. Právě tam se uskuteční slavnostní závěrečný koncert jubilejního 30. ročníku Podzimního festivalu duchovní hudby. Vychutnejte si provedení Dvořákova Stabat Mater v přímém přenosu televize NOE!

David Pavlíček a jeho věrný kamarád Jožin se vydávají do dalšího krásného koutu naší země. Představí vám místa, která možná znáte, i ty, o kterých jste netušili, že existují. A kam se vydali tentokrát? Na Valašsko! Premiéra nových Poletuch je v sobotu 21. října večer.

I letos uděluje řád milosrdných bratří Ceny Celestýna Opitze, které jsou oceněním za vzor v péči o nemocné a jinak potřebné. Letošní slavnostní večer se uskuteční v neděli 22. října večer, a vy se jej můžete díky našemu přímému přenosu zúčastnit také.

Kanárci v síti je podcast, ve kterém Alexandra Alvarová a Josef Holý provádějí posluchače světem umělé inteligence, digitální propagandy a dezinformací. Ve spolupráci s televizí NOE pro vás připravili speciální díl, který odvysíláme ve čtvrtek 26. října večer.

Představte si, že svět vidíte velmi rozmazaně, vnímáte jen stíny, světla a siluety, ale přesto dokážete vyfotit krásné, pestré a zajímavé fotografie. Nevěříte? Pak sledujte říjnový díl pořadu Outdoor Films, ve kterém je hostem Lubomír Pavelčák. A kdy? V sobotu 28. října večer!

Akademický malíř Jano Koehler za svou čtyřicetiletou výtvarnou kariéru vyzdobil bezmála 70 sakrálních a 55 světských staveb. Pokud jste byli třeba na Svatém Hostýně, pak jistě znáte jeho mozaikovou křížovou cestu. V neděli 29. října večer odvysílá televize NOE dokument o tomto českém výtvarníkovi.

Většinu našich pořadů můžete sledovat i přes zpětné přehrávání na webu (až 7 dní přes Program) či červené tlačítko hybridních televizí.