I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Dezinformace. Zdá se, že jsou staré jako lidstvo samo. Přesto pořád existuje část společnosti, která je náchylná věřit jim. Proč to tak je?

K tomuto tématu nabízíme ke shlédnutí následující pořady:

-> V souvislostech | Alexandra Alvarová: Můžeme poznat dezinformace?

(30. 9. 2023)

-> V souvislostech | Dalibor Špok: Proč věříme dezinformacím

Psycholog Dalibor Špok se V souvislostech zamýšlí nad tím, proč stále věří mnoho lidí dezinformacím, i když mnohokrát bylo prokázáno, jak mohou být nebezpečné. V čem je jejich síla? (1. 7. 2023)

-> V souvislostech | Adéla Klečková: Dezinformace a svoboda slova

Kybernetické útoky sílí a vláda o tom chystá speciální zákon. Expertka na digitální hoaxy, která vedla výzkumné projekty týkající se kybernetických a informačních oddělení jak v NATO nebo Evropském parlamentu Adéla Klečková, vysvětluje například, jak jsou pro nás kybernetické útoky nebezpečné. (18. 2. 2023)

-> V souvislostech | Michal Kaderka: Učitelé a dezinformace

Učitel mediální výchovy na pražském Gymnáziu Na Zatlance, vysokoškolský pedagog Filozofické fakulty UK a člen Učitelské platformy Michal Kaderka se bude věnovat tématu, jestli a za jakých okolností mají kantoři nárok na svobodu projevu a kde končí a začíná, pokud se jedná o šíření dezinformací. (30. 4. 2022)

-> Kulatý stůl | Dezinformace – jak a proč na ně?

Nikdy v dějinách jsme o světě, společnosti a dění kolem nás nevěděli tolik co dnes. Máme k dispozici nespočet informačních zdrojů (rozhlas, televize, internet), zároveň si ale nemůžeme být jisti, zda nám dané zdroje poskytují informace přesné a pravdivé. Často slyšíme o hybridních hrozbách, o informační válce, o snaze pomocí lží a nepřesných zpráv ovlivnit veřejné mínění. Jsou dezinformace či fake news skutečně hrozbou?

Hosté:
Petr Nutil, autor knihy Média, lži a příliš rychlý mozek (Grada 2018), spoluzakladatel webu Manipulatori.cz

Kateřina Procházková, analytička projektu SINOPSIS při Univerzitě Karlově, novinářka

Magdaléna Frouzová, tisková mluvčí Zastoupení Evropské komise v České republice

Moderuje Daniela Brůhová

(18. 10. 2019)