I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

V pondělí 6. února v ranních hodinách a před polednem zasáhla jihovýchodní Turecko a Sýrii ničivá zemětřesení o síle 7,8 a 7,6 stupně Richterovy škály. Charita Česká republika vyhlásila sbírku na pomoc zasaženým lidem. O život přišlo již bezmála 35 000 obětí, další jsou zranění. Lidé v místě potřebují okamžitou humanitární pomoc.

Charita Česká republika uvolnila z krizového fondu částku 300 000 korun a zároveň vyhlásila sbírku Charita pro Turecko a Sýrii zasažené zemětřesením.

Číslo účtu 55660022/0800, VS 118.

Na místě již přímo pomáhá Charita Turecko, která pomoc koordinuje s místními autoritami. Pro lidi, kteří přišli o své domovy, zajišťuje bezpečná shromaždiště a rozdává teplé jídlo a oblečení. Zároveň organizuje pro zasažené zemětřesením sbírku potravin, ošacení a dalších potřeb.

 

Připojme se a pomozme nejen modlitbou, ale i finanční podporou všem, které tato tragédie zasáhla.

Ve čtvrtek 16. února 2023 čeští hasiči z těžkého USAR týmu v Adiyamanu postupně ukončili svou zásahovou činnost a začali se připravovat k odjezdu zpět domů. Během deseti dnů pracovali na přidělených sektorech, na kterém z trosek vyprostili poslední mrtvé tělo. Celkem od začátku nasazení jich je tedy 78 a místo předali místním autoritám. V rámci požadavku turecké strany na humanitární pomoc ponechávají na místě čtyři nafukovací stany, které doposud sloužily v táboře českého USAR týmu. Po ukončení činnosti budou předány místní samosprávě a poslouží jako rozšíření nouzového ubytování v evakuačních táborech.
Další humanitární pomoc dorazí z Česka v pátek ráno letadly, které přiletí pro USAR odřad. Na místo dorazí Boeing 737 společnosti Smartwings a dva letouny CASA české armády. 
Český USAR tým dorazí na pražské letiště v pátek 17. února v 15:40. Letoun bude následně krátce po půl sedmé pokračovat do Mošnova, jeho přílet na Letiště Leoše Janáčka Ostrava se předpokládá v 19:35.

V pondělí 6. února ráno požádalo Turecko pomocí mechanismu civilní ochrany Evropské unie o vyslání těžkého USAR (Urban Search And Rescue) týmu. Česká republika nabídla Turecku svůj těžký USAR tým. Ten je klasifikován mezinárodní poradní skupinou pro vyhledávání a záchranu osob při OSN (INSARAG).

Započala logistická operace na přepravu celého týmu. Společnost SmartWings nabídla dvě letadla pro zajištění přepravy z Prahy a Ostravy na letiště do ADANY. Na organizaci pomoci se podílelo i Ministerstvo zahraničí, zastupitelský úřad v Ankaře a Ministerstvo vnitra. Byla využita pomoc letiště Václava Havla Praha, HZS letiště Václava Havla a letiště Leoše Janáčka Ostrava.

Těžký USAR tým se skládá z 69 osob: velitele týmu, zástupce velitele, styčných důstojníků, záchranářů, lékařů a kynologů se psy a tlumočníka. Většinu týmu tvoří příslušníci HZS z Prahy a Moravskoslezského kraje, dále byli do týmu zařazení kynologové ze Záchranného útvaru HZS ČR, HZS Libereckého kraje, HZS Pardubického kraje, sdružení SIRIUS a Městské policie Praha. Tým byl doplněn o dva lékaře z Úrazové nemocnice Brno a jednu ženu (kynolog).

Český USAR si sebou veze veškeré vybavení nejen pro záchranné práce, ale i ubytování a stravu a to až na 10 dní.

Zdroj. HZS ČR

Zdroj: Hasičský záchranný sbor Moravskoslezského kraje, foto: Tomáš Lach