I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Přesně před rokem, 24. února 2022, začala rusko-ukrajinská válka. Spustila mimo jiné migrační vlnu mířící i do naší republiky. Do pomoci uprchlíkům se zapojilo mnoho dobrovolníků a neziskových organizací.
Televize Noe na svém kanálu Noe+ přinese dnes v 17.45 reprízu pořadu Přejeme si mír 1

Podle informací Českého fóra pro rozvojovou spolupráci (FoRS), za rok trvání ruské invaze byla Ukrajině poskytla pomoc za víc než dvě miliardy korun. Různou podporu získalo 1,19 milionů lidí. FoRS sdružuje čtyřiatřicet neziskových organizací, z toho 10 větších jako je ADRA, Asociace pro mezinárodní otázky (AMO), Arnika, CARE ČR, Vyšší odborná škola sociální Olomouc CARITAS, Člověk v tísni (ČvT), Diakonie ČCE, Charita ČR, Sdružení dobrovolných aktivit INEX a Nesehnutí, začaly okamžitě organizovat a zajišťovat potraviny, oblečení, nouzové přespání, vybavení center pro uprchlíky či dodávky do humanitárních skladů. Nyní se chtějí všechny neziskové organizace soustředit na zlepšení podmínek vysídlených, vzdělávání či podporu obnovy a transformace země. 

Charita Česká republika poslala na pomoc Ukrajině 165 milionů korun z veřejné sbírky. Vypravila na Ukrajinu 11 kamionů s materiální humanitární pomocí, zdravotnické vybavení v hodnotě zhruba 3,5 milionů Kč a nyní zajišťuje ubytování ukrajinským uprchlíkům. Informoval o tom na tiskové konferenci 21. února 2023 Jiří Škvor, vedoucí oddělení humanitární pomoci a rozvojové spolupráce Charita ČR.

Charity na svých úrovních arcidiecézních, diecézních i oblastních pomáhají od začátku konfliktu. Pražská arcidiecéze nabídla pomoc 20 000 uprchlíků. Arcidiecézní charita Olomouc, Diecézní charita Brno, a Diecézní charita Hradec Králové.

U příležitosti neveselého výročí připravila Charita Česká republika ve spolupráci se svojí sesterskou organizací Caritas Deutschland a s laskavým přispěním Národního divadla výstavu fotografií Rok s Ukrajinou objektivem německého fotografa Philippa Spaleka. K vidění je od 16. února do 2. března 2023 na náměstí Václava Havla (piazzetta Národního divadla) v Praze. Fotografie dokumentují život a proměnu společenské atmosféry v polských pohraničních městech Medyka, Přemyšl, Korczowa, Dorohusk a ukrajinských městech Lvov, Szeginie, Irpiň, Buča, Novovoloynsk. Zachycují především dopady války na civilní obyvatelstvo, vypráví dojemné lidské příběhy, ale i to, že naděje a radost ze života, zejména u mladých lidí, může být přítomná všemu okolnímu marastu navzdory.

Diakonie ČCE pomáhá přímo v zasažených městech Izjum a Kupjansk. na Ukrajině. Finanční sbírka činí patnáct milionů korun, slouží například k úhradě 6 000 teplých jídel, které Diakonie denně rozdává prostřednictvím partnerských organizací přímo v zasažených oblastech. V tuzemsku pak Diakonie pomáhá tisícům ukrajinských uprchlíků celou řadou aktivit a padesát uprchlíků také zaměstnává.


V kostele U Martina ve zdi (Martinská 8, Praha 1) si společně připomenou příběhy pomoci a poděkují za vše dobré, co je během roku potkalo. A také nezapomenou na teroristické činy a zlo, které se i v těchto dnech stále odehrává na Ukrajině.Akci Světlo ve tmě pořádají dvě střediska Diakonie ČCE, které se od prvních dnů války starají o přímou pomoc na Ukrajině i o pomoc uprchlíkům v České republice. Především půjde ale o setkání s ukrajinskou komunitou, které v rámci všech našich programů pomáháme. Večer plný sdílení, kultury a rozjímání nad tím, co nám uplynulý rok vzal, ale také dal.

Člověk v tísni společně s kreativním týmem XLAB vytvořili pro prostor u budovy Ministerstva vnitra na Letenské pláni dvě světelné instalace. Zmíněné projekce budou sloužit jako připomínka toho, co se odehrává jen pár set kilometrů od našich hranic. Vytvoří tak prostor pro zamyšlení a zároveň připomenou, že během ruské agrese musíme Ukrajinu podporovat, jak dlouho to jen bude nutné.