I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Inaugurace je slavnostní obřad (ceremonie), při kterém je uveden konkrétní člověk do nové funkce nebo úřadu. Oficiálně inaugurováni bývají hlava státu, rektoři, děkani univerzit a papežové. Ceremonie může být spojena s dalšími procesními i slavnostními úkony, například prezidentským slibem, podpisem inauguračních listin a dalšími. Letošní prezidentskou inaugurací bude zahájeno funkční období historicky čtvrtého prezidenta samostatné České republiky.
Nový prezident Petr Pavel začne úřadovat až vyprší mandát současnému prezidentu Miloši Zemanovi, který byl do svého druhého funkčního období jmenován 8. března 2018. Hlava státu je v České republice volena na pět let.
Konkrétní datum se odvíjí od dohody obou parlamentních komor. Právě na jejich společné schůzi dochází k inauguraci prezidenta. Po vypršení mandátu odcházejícího prezidenta zůstává Česko dočasně bez hlavy státu – až do inaugurace nástupce. Prezidentské pravomoce v tomto krátkém období přebírá předseda vlády a předseda Poslanecké sněmovny.
Místem konání inaugurace je tradičně Vladislavský sál na Pražském hradě. Přípravu ceremonie zajišťuje Kancelář prezidenta republiky. Prezident při inauguraci skládá slib a podepisuje jeho slavnostní výtisk. Následně ve Vladislavském sále zaznívá státní hymna. Současně s hymnou je z děl na Petříně vypáleno 21 čestných salv. Poté přichází čas na prezidentský projev.

Inauguraci nově zvoleného prezidenta Petra Pavla budete moci sledovat z velkoplošných obrazovek na Hradčanském náměstí a třetím nádvoří. U vstupu do areálu Pražského hradu budou zachovány současné bezpečnostní kontroly.
Ve čtvrtek 9. března v 13.45 se můžete podívat na přímý vstup o. Mariána Pospěchy a následně na celou inauguraci.


zdroj: Ústava Česká republika, Hlava třetí, čl. 54-66, Wikipedie
foto: MZV ČR, 29. 1. 2023; Wikipedia - úvodní fotografie