I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Do konkurzu na festival Zahrada písničkářů 2023 se přihlásilo 36 uchazečů z nichž porota vybrala 6 finalistů, kteří zahrají v sobotu 9. září 2023 na Farské zahradě televize Noe.

https://zahradapisnickaru.cz/ 

K pořadatelům (televize Noe) se tento rok přidal i Folki z.s. Televize všechna vystoupení finalistů natočí, udělá s nimi rozhovor. Vše natočené pak bude postupně „rozpouštět“ ve svém vysílání...

Program:

areál otevřen od 14:30 hod

1. blok finalistů
15:00
Alexej Býček
Zahranice
Pavel Pokorný

V 16:30 možnost prohlídky televize Noe

2. blok finalistů
17:00
Zbytečný luxus
Alena Střelečková
Marek Vojtěch

19:00
Mirek Kemel s kapelou

Občerstvení zajištěno.
Vstupné dobrovolné.


Finalisté

Alexej Býček (Tetín)
Alex je po rodičích muzikant, ale léta se věnoval hlavně divadlu a osobnímu rozvoji jako kouč. Po zkušenostech se šamanskými medicínami mu začaly chodit úplně nové vlastní písně, se kterými šel ven - nejdřív na ulicích českých měst jako busker a po úspěchu tam začal vystupovat na festivalech a vydal klip a desku Bez viny. Zpívá o radosti, bezpodmínečné lásce a otevřeném srdci a pořádá i workshopy, jak spontánně otevřít svůj hlas.
www.alexejbycek.cz 

Zahranice (Praha)
Zahranice jsou folk-jazzová kapela. Hravé melodie pianisty Adama Konečného doplňují a povznášejí nápadité české texty zpěváka Tomáše Sýkory. Klavírní trylky a upřímný baryton znějí nejčastěji ulicemi Prahy, když tito dva usměvaví třicátníci zkoušejí například u piána na Hlavním nádraží nebo vystupují po kavárnách a klubech. Zahranice charakterizuje heslo: živost jazzu, prostořekost folku.
www.zahranice.info 

Zbytečný luxus (Praha)
V Praze usazený kvintet, dříve (ještě pod původním názvem LUXUS) rozverní vyznavači svérázného, tzv. neučesaného pop-funku, časem dozráli do aktuální polohy blues-folkových vypravěčů krás i útrap života všedního. V roce 2022 vydali u Polí5 debutové eponymní album, na kterém se podílel ústřední multi-instrumentální autorsko-aranžerský tandemem: Petr Mazúr - Martin Strakoš. V současné době lze kapelu stále častěji slýchat (nejen) v pražských kavárnách a klubech v kompletní sestavě s Ondrejem Koleničem (baskytara), Stanley Kocandou (bicí/perkuse) a Saulem Paivou (trumpeta).

„Alena ‚Alishi' Střelečková (Šošůvka)
Muzikantka, která rozhodně není v hudbě žádnou novickou, ačkoliv se její jméno nepíše na plakáty velkými písmeny. Disponuje výbornou kytarovou technikou, jemným a podmanivým mezzosopránem, interpretačním rozsahem od blues přes folk až ke country projevu. Materiálem pro to všechno jsou její vlastní texty a melodie, které nepostrádají patřičnou hloubku osobního prožitku."
- Pavel Jarčevský, pro Večery S v Českých Budějovicích
www.alishi.cz 

Marek Vojtěch (Praha)
Pražský muzikant, divadelník a výtvarník. Jedním slovem komediant. Vedle své tvorby pro děti, která jej živí, je příležitostným interpretem vlastních písní doprovázených lahodným zvukem akordeonu, textařem a říkankářem. Je ženatý, má dvě děti, vlastní řidičský průkaz skupiny B."
divadloharmonika.cz

Pavel Pokorný (Třebíč)
Třebíčský písničkář, skládá vlastní hudbu a texty, dopropvází se na šesti (někdy i dvanácti) strunnou kytaru a foukací harmoniku. Vydal čtyři autorská CD.
Noční telefony (2004), Pokoj pro hosty (2006), Za mraky (20013) a Periferie uprostřed města (2017). Pro českou televizi natočil klip k písni Samoty a pro TV Óčko klip k písni Daniela. Písnička Periferie uprostřed města byla vysílána na českém rozhlase v hitparádě Česká 12, kde se v konkurenci popových hvězd (např: Ewa Farna, Michal Hrůza, Mirai, Tomáš Klus a dalších) udržela 4 týdny.
www.pavelpokornymusic.cz 

Náhradníci

Tiché lodi (Beskydy)
Kytara a hlas na pomezí ticha a hudby. Tiché lodi není kapela, ale projekt v Brně žijícího kytaristy a písničkáře Reného Müllera. René je také recitátor, tudíž milovník poezie. A jeho písně jsou výsostnou poezií, vlastně také recitovanou, byť zabalenou do často minimalistických kytarových figur. Jeho polozpěv, polodeklamace, také síla sdělení, poetika, exprese, imprese, nazvěme to jakkoli, evokuje to nejlepší od Oldřicha Janoty, Vladimíra Václavka či dokonce Pavla Zajíčka.

Rejka Balcarová (Jesenice u Prahy)
Písničkářka jemného hlasu a pestrých melodií doprovázených hrou na akustickou kytaru. V minulosti působila v mnoha hudebních uskupeních (Medovina, Hudbanda a dalších) a roku 2022 se po zhruba devítileté pauze vrátila na pódium, tentokrát jako sólová písničkářka. Kromě hudby se věnuje též fotografii, vede kreativní kurzy tvoření z papíru a je součástí pořadatelského týmu pražské písničkové soutěže Notování.
www.rejka-pisnickarka.cz 

Další informace na https://zahradapisnickaru.cz/