I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Kromě sněhové nadílky si můžete užít i tu televizní...

Papež František se o tomto víkendu sice ze zdravotních důvodů osobně nezúčastnil konference OSN o změně klimatu v Dubaji. Nicméně na konferenci pronese svůj projev online. Jeho záznam vám nabídneme zítra, tedy v sobotu 2. prosince večer ve 20:05 hodin.

Svatý Mikuláš – kdo by neznal tohoto světce tak populárního především u dětí, ale i dospělých. Jaký byl ale jeho reálný životní příběh? V dokumentu Svatý Mikuláš – skutečný příběh se vydáme do dnešního Turecka a Itálie, abychom se blíže seznámili s tímto svatým. Premiéra dokumentu v sobotu 2. prosince ve 21:40 hodin.

V neděli 3. prosince vstupujeme do doby adventní. Mši svatou z první adventní neděle vám přineseme z farnosti Baška. Večer pak můžete v premiéře pořadu S chutí přes práh navštívit s Kateřinou Rýznarovou a Pavlem Sršněm klášter karmelitánů v Kostelním Vydří.

Jiří Pavlica slaví sedmdesátiny. A jak jinak oslavit narozeniny muzikanta, než narozeninovým koncertem. Televize NOE byla při tom, koncert natočila, a v neděli 3. prosince večer Vám jeho narozeninový koncert z haly Gong v Ostravě nabídneme v premiéře.

Další koncert, tentokrát v přímém přenosu, uvidíte na televizi NOE v úterý 5. prosince v podvečer. Skupina RAZAM, zpěvačka Iva Marešová, a filharmonie Hradec Králové, to je netradiční spojení, které vás potěší hudbou se silnými slovanskými kořeny. Skupinu totiž tvoří hudebníci z Čech, Běloruska a Ukrajiny, a její název Razam znamená v běloruštině „společně“.

Do nového dílu pořadu Jak potkávat svět si Jiří Pavlica pozval sbormistra, muzikologa a vysokoškolského pedagoga Pavla Režného. Vysíláme živě ve čtvrtek 7. prosince večer.

Před 300 lety, 7. prosince 1723, zemřel v Praze geniální český barokní architekt Jan Blažej Santini-Aichel. Jeho dílo i jeho odkaz si připomeneme v živě vysílaném pořadu Kulatý stůl v pátek 8. prosince večer.

Letos probíhá již 21. ročník Mezinárodního festivalu outdoorových filmů. Díky partnerství festivalu a televize NOE můžete mnohé z filmů minulých ročníků vídat v našich pořadech  Outdoor Films a Dobrodružství před kamerou. A živě vám v sobotu 9. prosince večer nabídneme slavnostní zakončení tohoto festivalu.

Herec Jan Potměšil se stal výraznou osobností událostí listopadu 1989 nejen svou osobní angažovaností, ale zvláště údělem, který změnil celý jeho život i budoucí podobu soukromí a herecké kariéry. Nezdolná vůle bojovat a důvěra v Boží pomoc, mu přinesla vítězství nejen nad sebou. V pořadu Dokořán se můžete nechat obohatit jeho osobním svědectvím. Premiéra o druhé neděli adventní 10. prosince večer.

V Indonésii je velmi ohrožená divočina. Zooložka Lucie Čižmářová se angažuje za záchranu vzácných živočichů – poloopiček outloňů či vzácných luskounů. Zveme vás na živou besedu, která nás jistě vtáhne nejen do indonéské divočiny, ale i do naděje na její záchranu. V úterý 12. prosince večer.

O třetí neděli adventní vzpomeneme na třetí neděli adventní roku 1949, kdy se v kostele v Číhošti během kázání kněze Josefa Toufara pohnul křížek na oltáři. Tento úkaz spustil sled událostí, na jejichž konci byla díky zvůli a brutalitě komunistického režimu mučednická smrt kněze Josefa Toufara. Bohoslužbu třetí neděle adventní vám živě nabídneme právě z kostela v Číhošti.

Salesián P. Benno Beneš svým životem nejen následoval Dona Boska, ale také se usilovně věnoval nápravě pošramocených vztahů mezi Němci a Čechy – pocházel totiž z česko-německé rodiny a v mládí na vlastní kůži zakusil plody nacionalismem motivované nenávisti. Dokument Benno – člověk mezi lidmi, odvysílá televize NOE v premiéře v pátek 22. prosince večer.

A vstupujeme do letošních Vánoc. Představíme vám alespoň některé premiérové pořady, které pro vás připravujeme. Letos je 4. neděle adventní zároveň Štědrým dnem. Proto vám v tento den nabídneme hned dvě živé bohoslužby. Nedělní dopoledne v obvyklém čase 10:30 hodin, a večer ve 22:00 hodin půlnoční – tedy vigilii ze slavnosti Narození Páně. Obě bohoslužby přineseme z farnosti Hlavnice na Opavsku.

Setkání před Betlémem. To je lidový příběh o narození Ježíše v podání Divadla Víti Marčíka. Nechte se vtáhnout do jeho radostné zvěsti o narození Spasitele na Štědrý den večer.

Slavnost Narození Páně 25. prosince prožijeme při mši svaté spolu s farníky z Dolních Bojanovic. V poledne přijmeme požehnání Urbi et Orbi od papeže Františka. A večer se můžeme společně propojit při živě vysílaném pořadu Přejeme si Speciál.

K Vánocům patří koledy. A mezi nimi je na prvním místě ta nejznámější – Tichá noc. Víte, jak vznikla? Ve filmu Tichá noc se vrátíme 300 let zpátky, kdy do malého rakouského města Oberdorf nastupuje jako kaplan mladý kněz Joseph Mohr. Mladý muž plný nápadů a ideálů s touhou přiblížit církev prostým lidem zákonitě naráží také na nedůvěru a odpor nadřízených. Premiéru filmu uvidíte 25. prosince večer.

Svátek sv. Štěpána 26. prosince oslavíme při mši svaté z farnosti Dolní Lutyně, kde je farářem vám dobře známý otec Marián Pospěcha. Večer vám pak na Štěpána v premiéře nabídneme záznam komponovaného pořadu potomka jednoho z nejstarších českých šlechtických rodů Františka Kinského a talentovaného klavíristy Matyáše Nováka

Animovaný film Poutníkova cesta vznikl na motivy knihy, která je všeobecně považována za jeden z nejdůležitějších náboženských spisů v historii anglické literatury. Alegorický film je o cestě křesťana od hledání přes znovuzrození, až po spasení a věčný život. Poutník putuje krajinou do Nebeského města a cestou se setkává s různými překážkami a osobami, které se ho snaží svést z pravé cesty. Vysíláme v premiéře ve středu 27. prosince večer.

Rodinný film o tvrdohlavé třináctileté Amélii bojující s astmatem, snímek o odhodlanosti a velkém přátelství. To je film Zázrak v horách, který na NOE uvidíte v pátek 29. prosince večer.

Amazing grace (česky Úžasná milost) je známá křesťanská píseň, jejíž slova napsal anglikánský kněz a bývalý kapitán otrokářské lodi John Newton v roce 1779. Na jeho lodi jej zastihla silná bouře a loď málem potopila. Bál se tak moc, že prosil Boha o milost. Tento okamžik znamenal začátek jeho duchovního obrácení. Sledujte premiéru filmu Newtonova milost v sobotu 30. prosince odpoledne na NOE.

Poslední den v roce je neděle, a tak dopoledne můžete prožít mši svatou spolu se zlínskou farností. Odpoledne spolu s papežem Františkem poděkujeme za uplynulý rok při modlitbě nešpor z Vatikánu.

Silvestrovský večer otevřeme živým speciálem pořadu Přejeme si, kde se vzájemně propojíme skrze televizní obrazovku. A po něm vás čeká Silvestrovský Gramofon. Petr Sovič a kapela Gramofon si do silvestrovského pořadu pozvali třeba imitátora Václava Faltuse a zpěváky Martina Chodúra, Markétu Konvičkovou, Petra Bendeho a další. Těšíme se, že spolu s námi prožijete příjemný závěr roku 2023.

Do nového roku 2024 vstoupíme již tradičně bohoslužbou z poutního místa Svatý Hostýn. Je to mariánské poutní místo a první den roku je zasvěcen Matce Boží Panně Marii. Dopoledne 1. ledna vám proto nabídneme mši svatou z Vatikánu.

A na první lednový večer máme připravenu premiéru filmu Letní sníh. Vypráví o rodině, ve které po smrti manželky stojí otec před úkolem vychovat tři děti. Nejmladší dcerka zkouší své schopnosti i tatínkovu trpělivost tím, že pomáhá lidem velice nevšedními způsoby.

Většinu našich pořadů můžete sledovat i přes zpětné přehrávání na webu (až 7 dní přes Program) či červené tlačítko hybridních televizí.