I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Cvrlikání

Mošny

Hudba - ostatní

Premiéra: 20.10.2011

Výroba: 2011

Brněnská vokální skupina MOŠNY vznikla na podzim roku 1992. Její repertoár tvoří zejména vícehlasé původní písně z dílny Ivo Cicvárka, ale i skladby z různých žánrů ve vokální úpravě kapelníka Jiřího Mrázka (spirituály, gospely, skotské a irské balady, písně z muzikálů či kousky z klasické hudby). Řada z nich je v a cappellové úpravě. Pro skupinu v poslední době také píší textaři Jiří moravský Brabec a Petr Sedláček.

Kromě účasti v celostátním finále Trampské porty v Ústí nad Labem (1995, 96, 97, 99 a 2000) a ve finále Porty v Plzni (1997 a 98) si ve své sbírce trofejí z písničkových soutěží nejvíce cení zisku dvou "Krtečků" z našeho největšího folkového festivalu ZAHRADA ve Strážnici (1996) a v Náměšti na Hané (1999). Velkým úspěchem pro skupinu je zajisté získání titulu Objev roku 1999 v anketě časopisu Folk & country.

Vedle mnoha pořadů na rozhlasových stanicích (Rádio Proglas, Rádio Brno, Rádio Presston, Country rádio, Eldorádio, Český rozhlas, ...) se Mošny několikrát objevily na obrazovkách České televize (v pořadech Zahrada, Aport, Studio 6, Nedělní ráno, Barvál, Sešli se, Folková setkání).

Mošny se pravidelně účastní většiny našich velkých i menších festivalů folkové a vokální hudby (Zahrada, Svojšický slunovrat, Folková růže, Prázdniny v Telči, Festvokal, Hlasy, ...)

Na sklonku roku 1997 vydaly svůj první nosič - CD a MC Zadními vrátky a na jaře roku 2000 vyšlo jejich druhé album s názvem Hlasy v nás, které kromě písní žánrově zařaditelných do folku obsahuje i písně inklinující ke swingu, etnické či klasické hudbě. Třetí CD Nebezpečí vyšlo v roce 2003 a jeho folková tvář je již mnohem více ovlivněna jazzovými prvky. Čtvrté album vyšlo roku 2005, jmenuje se Od večeře kosti a obsahuje především písně s vánoční tematikou. Zatím poslední CD vyšlo na sklonku roku 2009 u pražského vydavatelství Náča-records a jmenuje se Kdyby zítra...

Základní sestava skupiny se v roce 2001 opět ustálila na tradičním čísle šest: Kamča Šebestová, sestřenky Ája Milichovská a Katenka Svobodová, hluboký bas David Gregor, baskytarista Jakub Šimáně a kytarista a vedoucí skupiny Jiří Kačer Mrázek. Těchto šest zpěváků často doprovází na klavír a sólovou kytaru Ivo Cicvárek, na perkuse a bicí Petr Hladík a na flétny Petra Kališová Václavíková. (Za basou občas zaskakuje bývalý člen Bořek Řezanina a u altových mikrofonů Petra Kališová Václavíková nebo Sabina Ondráčková.)

Hudba - ostatní

Premiéra: 20.10.2011

Výroba: 2011