Podpořte prosím Lepší oči pro Noe – sbírka na nové kamery pro přenosový vůz

Hlubinami vesmíru s prof. Petrem Kulhánkem, o plazmě ve vesmíru 2. díl

Publicistika

Premiéra: 8.3.2013

Výroba: 2013

Hostem tohoto pořadu zůstává prof. Petr Kulhánek z ČVUT v Praze a bude nám objasňovat další bližší skutečnosti o vesmíru. Samozřejmě se podíváme podrobněji na plazmu, a proto nahlédneme i ke struktuře vesmíru.

Co je vesmír? Z čeho je složen? Jaké jsou základníčtyři síly vesmíru? Je tzv. temná energie pátou sílou? Anebo souvisí s kvantovými projevy vakua?

V dalším povídání se zaměříme také na rentgenové zážření. Jak vzniká? Kde všude ve vesmíru je a co přináší jeho pozorování pro astrofyziku? Např. co vidíme při srážkách galaxií? Užasné obrazy srážek galaxií jistě zaujmou svou podobou, ale také vším co představují. Jaké procesy tam vznikají? Co můžeme přečíst z pozorování srážek galaxií?

Září i naše slunce v rentgenovém záření?

Poté si přiblížíme, kde na Zemi se setkáme s plazmatem a co je např. kulový blesk? Prohlédneme si i nebývalé záběry ze sondy SDO, která sleduje Slunce. Jak souvisí magnetizmuss plazmatem na Zemi, ve Sluneční soustavě i dál?

Pojďte a společně s námi se nechte unášet vesmírem, tak neuvěřitelně krásným, tak neustále překvapujícím. Ke sledování zve autor pořadu Jindřich Suchánek

Pořad je ke shlédnutí v archivu

Publicistika

Premiéra: 8.3.2013

Výroba: 2013