Podpořte prosím Lepší oči pro Noe – sbírka na nové kamery pro přenosový vůz

Hlubinami vesmíru 03 - duben 2007

Publicistika

Premiéra: 21.3.2009

Výroba: 2007

I tentokrát si moderátor Jindřich Suchánek a RNDr. Tomáš Gráf, vedoucí Hvězdárny a planetária Johanna Palisy v Ostravě, pro Vás připravili jedinečné záběry Národního úřadu pro letectví a kosmonautiku NASA a Evropské kosmické agentury ESA.

Na začátku se podíváme na úplné zatmění měsíce. To jste mohli pozorovat začátkem března, ale pro nepříznivé počasí jej bylo možno vidět jen vyjímečně. Vy jej však spatříte již ve třetím dílu Hlubinami vesmíru!

Poté se vydáme v našem virtuálním planetáriu mezi souhvězdí, která můžeme spatřit na dubnové obloze, abychom se následně opět vrátili k Měsíci - našemu nejbližšímu souputníku. Podíváme se na něj poněkud podrobněji. Nejprve shlédneme vizi NASA o budoucí návštěvě a potom si při povídání o jeho vzniku a vlastnostech "zalétáme" nad krátery i měsíčními „moří“ a shlédneme i několik unikátních archivních záběrů z návštěv kosmonautů programu Apollo koncem 60-tých a začátku 70-tých let minulého století.

V druhé polovině pořadu se doslova dotkneme miliónů hvězd v kulových hvězdokupách, velmi starých objektů nejen naší galaxie, abychom se nechali unášet jejich krásou a úchvatností. Od nich se pak přeneseme do končin vzdálených více jak 30 miliónů světelných let, abychom se vznášeli u nádherných galaxií souhvězdí Honících psů – Vírové galaxie (M51 Whirlpool) a galaxie Slunečnice (M63 Sunflower).

Besedu pod hvězdami zakončíme s Johannesem Keplerem, objevitelem zákonitostí pohybů planet, abychom si jednoduše vysvětlili jeho tři zákony, které zásadním způsobem obohatily vědění lidstva o vesmíru.

Pojďme a nechme se unést nekonečným prostorem - hlubinami vesmíru - a prožijme onu sounáležitost s kosmem, který nám dává náznak odpovědí pro nikdy nekončící otázky.

K sledování zve autor pořadu Jindřich Suchánek

 

Pořad v archivu TV Noe

Publicistika

Premiéra: 21.3.2009

Výroba: 2007