I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

BlueGate na Mohelnickém dostavníku 2012

Hudba - ostatní

Premiéra: 20.5.2013

Výroba: 2013

Plzeňská kapela BlueGate vznikla v roce 1997 a již od svého založení se orientuje na bluegrass. V zásadě se ale nedrží jeho tradičního pojetí, dopřává si volnosti projevu a čerpá i z jiných hudebních stylů, v repertoáru můžete slyšet písně původně např. od skupin Cream nebo Queen. Dříve se kapela orientovala spíše na písně přejaté a přetextované do češtiny, v současnosti přibývá písní původních, ať už z pera členů kapely, kamarádů, známých či rodinných příslušníků. Nebrání se ani písním v angličtině, které k bluegrassové hudbě samozřejmě patří, ale angličtina úmyslně zní na koncertech jen pro zpestření, kapela se soustředí spíše na tuzemského diváka či posluchače.

Za dobu existence souboru se dostavila řada úspěchů, např. vítězství open scény na Muzice v Hrádku u Rokycan, vítězství v soutěži bluegrassových kapel na BG Vodranty v Kutné Hoře, v roce 2004 a 2007 vítězství předkola Banjo Jamboree v Chomutově a v roce 2007 i finále v Čáslavi, v roce 2006 zisk interpretační Porty, několik let pravidelná účast na Zahradě a v roce 2008 zisk prestižní ceny Krtek právě na tomto festivalu. Největším úspěchem je však spokojené obecenstvo. BlueGate vystupují jak na klubových scénách po celé republice, tak na letních festivalech, a to nejen bluegrassových (Zahrada, Folková růže, Jamboree, Muzika, Porta, Starý Dobrý Western, Prázdniny v Telči, Notování pod Vyšehradem, Banjo Jamboree apod.).

Společně se spřátelenými hudebními tělesy můžete BlueGate vidět a slyšet na pravidelných koncertech v Plzni v Hifi klubu na náměstí Republiky.

Kapela natočila několik "samopalných" demosnímků, na jaře roku 2003 debutové cd s názvem "mezi řádky..." a opět na jaře roku 2006 druhé oficiální cd s názvem "BlueGate Live".

Aktuální sestava se po několika změnách ustálila v této podobě: Ilon Leichtová (baskytara, zpěv), Jindra Vinkler (kytara, zpěv), Jirka "Plha" Rybář (mandolína, zpěv) a Libor Nývlt (banjo, zpěv).

Hudba - ostatní

Premiéra: 20.5.2013

Výroba: 2013