I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Poutníci na Mohelnickém dostavníku 2012

Hudba - ostatní

Premiéra: 10.6.2013

Výroba: 2013

Dne 4.12.1970 se konalo v Country klubu v Maloměřicích první vystoupení dnes již legendární kapely, hrající bluegrass a country, která si říká Poutníci. Již od prvních koncertů a hudebních přehlídek se skupina řadí do brněnské a krajské špičky této hudby, což potvrdila i svými postupy do celostátního finále soutěže, jež měla tenkrát velký zvuk a jmenovala se Porta. Samozřejmě, že čím déle Poutníci hráli, tím se zdokonalovala jejich hra, ale také se měnily sestavy. Jediným, kdo stále zůstával, byl jeden ze zakládajících členů skupiny, František Linhárek.

Rok 1974 a rok 1979 byly velmi důležité, neboť přichází tři velké postavy Poutníků a sice kytarista a zpěvák Zdeněk Kalina a banjista ale hlavně skladatel a zpěvák Robert Křesťan s mandolinistou Pavlem Petrželou. Skupina se začátkem osmdesátých let konsoliduje a začíná vítězit na mnoha přehlídkách a vítězí i na již zmíněné Portě v letech 1981 až 83.

V roce 1987 kapele vychází první deska a o rok později se vydává na úplnou profesionální dráhu v sestavě: kapelník, kytara František Linhárek; banjo, zpěv Robert Křesťan; banjo, housle a saxofon Luboš Malina; kytara, zpěv Zdeněk Kalina; mandolína Jiří Plocek; kytara Mirek Hulán; kontrabas, zpěv Jiří Pola a konferenciér Josef Prudil. Tato sestava patřila v historii k těm slavnějším. Vydala pět CD, navštívila spoustu zemí Evropy a dostala dvakrát ocenění za nejlepší neamerické CD roku v USA (1989 a 1990 od organizace SPBGM). Kromě toho odehrála kapela stovky koncertů po tehdejším Československu.

V roce 1991 v létě končí tato sestava svou činnost. František Linhárek odchází a nadále se věnuje pouze činnosti managerské. Kapelníkem se stává Mirek Hulán. Přichází poprvé v historii Poutníků zpěvačka Hana Černohorská a vrací se po letech banjista Svaťa Kotas s houslistou Ladislavem Cejnkem. V této sestavě, kromě vystupování v zahraničí, především v Rakousku, vydala kapela dvě CD a v roce 1997 se rozchází a vzniká další sestava souboru a zdá se, že opět vrcholná.

Kapela má od podzimu roku 1997 dva nové členy a hraje v této sestavě: Jan Máca - mandolína a housle, mimochodem jeden z nejtalentovanějších muzikantů českého bluegrassu devadesátých let. Petr Brandejs - banjo (poslední dva roky vítěz ankety bluegrassové asociace banjista roku, podobně jako Máca v mandolině). Jiří Karas Pola - kontrabas, zpěv, konferování koncertů a kapelník. Mirek Hulán - sólová kytara a Zdeněk Kalina - doprovodná dvanáctistrunná kytara a zpěv.

V této sestavě se snoubí zkušenost stáří s drajvem a uměním mládí. Poutníci natočili za poslední tři roky stejný počet CD. Ty vydala firma GZ Loděnice a sice v pořadí 1997 "Co už je pryč", 1998 "Krajní meze" a v roce 1999 kompilaci s názvem "Vzpomínky". Většina nahrávek z těchto nosičů vznikla ve studiu Českého rozhlasu Brno pod vedením hudebního režiséra Milana Vidláka. Tři písničky vyšly také na kompilaci "Country fontána, Banjo Jamboree 98 a Prázdniny v Telči". Skupina vystoupila za toto zmíněné období osmkrát v televizi a samozřejmě se hrají její písničky, jak ty nové tak ty starší, v mnoha rozhlasových stanicích soukromých i státních.

Od října roku 2001 hrají Poutníci v obměněné sestavě. Odchází dlouholetý sólový kytarista Mirek Hulán, za kterého přichází Jirka Mach až z Českých Budějovic. Jirka hraje převážně na mandolínu. Skupina ho ale využívá také jako houslistu a kytaristu a hlavně jako zpěváka. Jirka posílil poutnické vokály a vedla Kaliny a Poly zpívá také sólově. Hráč na mandolínu Honza Máca přešel na sólovou kytaru. Soubor v této sestavě natočil CD pro firmu Jihomusic z Českých Budějovic a to v roce 2003 pod názvem Smích i pláč.

1.9.2005.Peter Mečiar z Prievidze na Slovensku, takto banjista, dobrista a hráč na steel kytaru,střídá Petra Brandejse. Jeho mládí a talent budou další devizou poutnického soundu. Na podzim roku 2006 Poutníci natočili CD s názvem Poutníci 2006.8.9.2007 kapela v Oslavanech u Brna odehrála třítisící koncert ve své historii.Zdeněk Kalina, kytarista a zpěvák, se v říjnu 2007 rozhodl že bude hrát se skupinou jen jako host na důležitých poutnických koncertech a akcích kolem Brna.Stal se emeritním Poutníkem.

Začátkem března 2009 nahrazuje zpěváka a mandolínistu Jřího Macha mladičký zpěvák a kytarista Jakub Bílý z Ostravy

Celý rok 2010 jezdili Poutníci s programem " Poutníci slaví 40" Vrcholem celoročních oslav byla společná šňůra s Robertem Křesťanem a jeho Druhou trávou a hlavně koncert 4.12.2010 v Brně v KC Omega na Musilově ulici. Poutníci také tento den pokřtili poprvé svoje 13. CD s názvem " Poutníci slaví 40 live"

V roce 2011 kapela jezdila v ustálené sestavě : kontrabas, zpěv - Jiří Karas Pola, mandolína, kytara, zpěv - Jan Máca, banjo, dobro - Peter Mečiar a kytara, zpěv - Jakub Bílý.Jako host vystupoval na koncertech v Brně a blízském okolí kytarista a zpěvák, emeritní Poutník Zdeněk Kalina.

Rok 2012 bylo odehráno 129 koncertů, kapela hrála velmi často v zahraničí, v Polsku, Německu a na Slovensku.Sestava muzikantů stále stejná jako v předešlém roce.

Hudba - ostatní

Premiéra: 10.6.2013

Výroba: 2013