I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Hlubinami vesmíru 04 - květen 2007

Publicistika

Premiéra: 15.4.2009

Výroba: 2007

Protagonisté pořadu dr. Tomáš Gráf a moderátor Jindřich Suchánek vás pozvou nejprve pod souhvězdí Lva, Panny a Vlasů Bereniky. Při posezení u Saturnových prstenců poodhalí tajemství jejich struktury. Poté nahlédnete, společně s nimi, na největší Saturnovy měsíce. Nejprve největší měsíc ve sluneční soustavě, Titan, rozkryje svá tajemství z povrchu nejnovějšími radarovými snímky jezer plných metanu a etanu, potom postupně budou defilovat měsíce Rhea, Japetus, Dione, Tethys a Enceladus. Jejich tvář i detaily povrchu přinášejí vzrušující podívanou pro milovníky vesmírných krás.

V druhé části pořadu se vzneseme k dvojhvězdám, abychom společně poodkryli jejich krásu i principy. Úchvatná dvojhvězda Albireo ze souhvězdí Labutě se bude vznášet na pozadí obrazu jako barevný dvojbod v nekonečném prostoru.

Vzdálené galaxie Spící kráska či Černé oko ze souhvězdí Vlasů Bereniky a obrovská galaxie Sombrero na spodním okraji souhvězdí Panny, nás přenesou do dálav desítek miliónů světelných let. Jejich geometrie a barvy doslova pronikají až k nejhlubším myšlenkám o smyslu vesmíru.

Na závěr květnového dílu se pozastaví besedování nad životem obyčejné hvězdy, tedy té, co je podobná velikostí našemu Slunci. Seznámíme se s vznikem, životem i zánikem takové hvězdy abychom se přenesli i do daleké budoucnosti na konec věku těchto podivuhodných objektů vesmíru.

Proč se zastavujeme každý měsíc pod nebeskou sférou? Snad nahlédnutí do její tajemnosti přináší našemu srdci část odpovědí nejen na tuto otázku …

Ke sledování zve autor pořadu Jindřich Suchánek

 

Pořad v archivu TV Noe

Publicistika

Premiéra: 15.4.2009

Výroba: 2007