Podpořte prosím Lepší oči pro Noe – sbírka na nové kamery pro přenosový vůz

Hlubinami vesmíru SPECIÁL, Zatmění slunce v Sev. Evropě 2015

Publicistika

Premiéra: 20.3.2015

Výroba: 2015

Úplné zatmění slunce je velmi vzácný úkaz, alespoň v našich krajích. Naposled jsme jej poblíž mohli pozorovat v roce 1999 u našich jižních sousedů v Rakousku a Maďarsku. Do Evropy se vrací i dnes v dopoledních hodinách. Tzv. pás totality, kde můžeme spatřit úplné zatmění je však omezen jen na území Faerských ostrovů a Špicberk.

A my můžeme prostřednictvím obrazovek být při tom. Bude-li tedy jasné počasí a přenosy z obou míst se uskuteční.

I u nás v Česku však bude možné sledovat částečné zatmění slunce, protože Měsíc zakryje naší mateřskou hvězdu až ze 74%, jak ukazuje obrázek. Zatmění bude největší nad naším územím až do roku 2026 a zároveň poslední u nás viditelné v tomto desetiletí. Nezapomeňte se podívat! Bude to jistě krásný zážitek!

Ve studiu TV Noe budou událost komentovat RNDr. Michal Sobotka, DSc. Vedoucí slunečního oddělení Astronomického ústavu Akademie věd ČR a PaeDr. Ivana Marková, Ph.D., vedoucí Hvězdárny a planetária Johana Palisy v Ostravě.

V den jarní rovnodennosti Vás zveme ke sledování výjimečného úkazu nejen na TV Noe  – nezapomeňte se podívat i přímo na sluníčko – pozor jen přes sluneční filtr anebo speciální brýle na zatmění!!! Můžete je koupit jistě v optice anebo na kterékoliv hvězdárně v ČR.

Ke sledování zve Jindřich Suchánek, moderátor pořadu.

Pořad v archivu TV Noe


Publicistika

Premiéra: 20.3.2015

Výroba: 2015