I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Jak potkávat svět

s profesorem Přemyslem Rutem

Zábava

Premiéra: 1.10.2015

Výroba: 2015

Ve 40. dílu cyklického pořadu Jak potkávat svět přivede Jiří Pavlica na obrazovku svého zajímavého přítele Přemysla Ruta.


Prof. Přemysl Rut
pochází z Kutné Hory. Otec Josef Rut byl skladatelem a hudebním teoretikem, matka Milada Rutová působila jako vědecká pracovnice Muzea české hudby.

Po absolvování Gymnázia J. Nerudy v Praze studoval režii na DAMU. V letech 1980-1984 byl režisérem Slováckého divadla v Uherském Hradišti, kde také vedl kabaretní Malou scénu do zákazu její činnosti v r.1983. Pak vyučoval na hudebně-dramatickém oddělení Státní konzervatoře v Praze. Zároveň však již od roku 1972 spolupracoval na příklad autorsky a interpretačně (klavírista, zpěvák, herec) s Ivanem Vyskočilem, Petrem Skoumalem, Janem Vodňanským, s brněnským HaDivadlem, s Janem Burianem, Ladislavem Smoljakem a Jiřím Suchým. Od roku 1984 do roku 1990 učil na Pražské konzervatoři a současně vedl poloamatérský divadelní soubor Malé české divadlo, kde uváděl inscenace svých her a scénická čtení her, které tehdejší režim nepovoloval inscenovat. Zároveň s tím také pomáhal vydávat samizdatový časopis O divadle.

Po roce 1989 pracoval jako redaktor Literárních novin. Od roku 1999 spolupracuje jako pedagog na pražské DAMU, od roku 2003 zde působí jako vedoucí katedry autorské tvorby a v roce 2008 byl jmenován profesorem.

Mnohostranná literární tvorba Přemysla Ruta zahrnuje divadelní a rozhlasové hry, původní i apokryfní prózy, básně a eseje. Jeho dramatické texty, jejichž základní situace často vychází ze starších literárních předloh, působí jako podobenství o situaci člověka, hledajícího své postavení v absurdním světě nepravd a frází.

Jistě ještě mnoho zajímavostí se mohou diváci dovědět o všestranné osobnosti hosta v pořadu Jiřího Pavlici Jak potkávat svět.

Zábava

Premiéra: 1.10.2015

Výroba: 2015