I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Cesta k andělům

Lubomír Brabec - virtuózní kytarista

Publicistika

Premiéra: 14.11.2015

Výroba: 2015

Hostem pořadu je kytarista Lubomír Brabec (*21.5.1953 v Plzni), který patří bezesporu k nejvýznamnějším interpretům české současnosti. Už po desetiletí se svojí klasickou kytarou dobývá úspěchy na nejvýznamnějších pódiích doma i ve světě. Je proslulý nevšední dramaturgií a vyhledáváním neobvyklého prostředí pro své koncerty. Veřejnost pak vždy zaujme vysokou uměleckou úrovní. Svým přístupem k posluchačům takzvané vážné hudby předběhl obecné zvyklosti. Na prestižních podiích vystupuje s nejrenomovanějšími sólisty, komorními soubory i orchestry.

Lubomír Brabec se též angažuje na poli badatelském. Soustavně vyhledává v archivech dosud neobjevenou a neznámou tvorbu. Jeho zásluhou zaznělo v obnovených premiérách mnoho skladeb, které po staletí ležely v zapomnění v archivech. Za své působení také upravil pro kytaru stovky děl jiných autorů. Brabcovy mistrovské aranžmá tak rozšířily možnosti kytary, jak v oblasti sólového, tak doprovodného či komorního nástroje.  
Lubomír Brabec je držitel několika zlatých i platinových desek. Vydal několik desítek CD s díly světových autorů. V roce 2013 získal z rukou prezidenta Miloše Zemana medaili Za zásluhy v oblasti umění.

Nejenom virtuózně ovládá svůj nástroj, což v pořadu ve studiu předvede, ale dovede i poutavě hovořit, například o evangelizaci skrze hudbu, o důležitosti tradic a také o jeho vztahu ke svatému Janu Nepomuckému. Spoluzaložil Otavskou svatojánskou společnost a prosí svatého Jana Nepomuckého o přímluvu a ochranu.

 

Publicistika

Premiéra: 14.11.2015

Výroba: 2015