Podpořte prosím Lepší oči pro Noe – sbírka na nové kamery pro přenosový vůz

Petr Bende a cimbálová muzika Grajcar na Mohelnickém dostavníku 2015

Hudba - ostatní

Premiéra: 23.5.2016

Výroba: 2016

    Netradiční propojení pop-rocku s lidovou hudbou bylo na Mohelnickém dostavníku přivítáno s velkým diváckým ohlasem.
    Petr Bende se narodil 8.8. 1977 v České Rebublice. Muzika Petra Bendeho provází již od dětství. Již v pěti letech se učil hrát na bicí. Jeho otec je muzikantem a právě u něj měl Petr vždy svůj vzor. Absolvoval osm ročníků na ZUŠ ve Velké Bíteši obor klavír, hudební teorie a orchestrální hra. Ve třinácti letech uspěl v konkurzu na bubeníka do kapely Svěrák 3. V roce 1996 vyhrál v soutěži Zlín talent v kategorii zpěvák. Působil jako textař a výtězil ještě v mnoha hudebních soutěžích. Jednou z opravdu velkých soutěží byla druhá řada Česko hledá SuperStar vysílaná televizí Nova. V té uspěl na druhém místě a po ukončení soutěže započal svou úspěšnou solovou dráhu albem s názvem P.B. Z této desky vnikly dva velké hity, Anděl perutí mách a Nad horú svítá.
     Cimbálová muzika Grajcar vznikla v roce 2000 a za svou existenci již odehrála stovky vystoupení nejrůznějšího charakteru. Muzika hraje nejen lidové písně moravských i slovenských regionů, ale také hity populární hudby. V roce 2004 muzika navázala spolupráci s populárním zpěvákem Petrem Bende, se kterým každoročně koncertuje nejen na vánočním turné, ale i na mnoha jiných vystoupeních po celý rok. Aktualizovaný seznam vystoupení CM Grajcar naleznete na webových stránkách. Muzika hraje v obsazení: prim – Martin Zlomek, terc – Roman Hořák, klarinet – Marian Dvořák, kontra – Radek Pekařík, cimbál – Petr Zlomek, kontrabas – Ondřej Kaňa.
    Mohelnický dostavník je folkový a country festival pořádaný každoročně poslední prázdninový víkend v Mohelnici. První ročník se konal již v roce 1975 a u jeho zrodu stála mohelnická country skupina Smolaři. V posledních letech začíná již ve čtvrtek recitálem dvou skupin na hradě Bouzově. Oficiálně je pak vždy zahajován v pátek v 16.00 v městských sadech skladbou Vlajka vzhůru letí, následuje soutěž hudebních skupin. Po jejím ukončení se koná soutěž filmových písniček. Sobotní program je věnován vystoupením hostů, vyhlašování a předávání cen. Ve 14.00 titulní skladba filmu Sedm statečných zahajuje Galapřehlídku, na které vystupují významné osobnosti a skupiny české folk a country scény. Ta je zakončena ohňostrojem, po kterém následuje diváky oblíbený country bál. V neděli brzy ráno se ve stanovém městečku koná ranní mše a dopoledne jsou na programu další vystoupení hostů. Festival je ukončen v pravé poledne odbíjením zvonů, písní No to se ví a salvou z pušek historického oddílu 9th New York Militia.

Hudba - ostatní

Premiéra: 23.5.2016

Výroba: 2016