I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Hlubinami vesmíru 08 - září 2007

Publicistika

Premiéra: 24.9.2009

Výroba: 2007

Po procházce mezi souhvězdími se tentokrát zaměříme na nejbližší a nevzdálenější planety od Slunce - jsou jimi Merkur a Neptun.

Merkur byl naposledy zkoumán podrobněji v roce 1974 a teprve nyní se k němu blíží sonda Messenger. Společně s ní se v animaci přiblížíme k této pozoruhodné planetě, abychom se podívali k jejímu povrchu.

U planety Neptun nás překvapí jasně modré zbarvení, které je zapříčiněno větším výskytem metanu. I jeho největší měsíc Triton zaujme tajemným povrchem, kde byl ve vysoké míře odhalen tzv. kryovulkanismus. Na tento neptunův měsíc i další skutečnosti se podívejte v zářijovém dílu našeho pořadu

Po návštěvě planet se přesuneme k mlhovinám - nejprve v souhvězdí Kefea k Bublinové mlhovině, která svou milou vizáží bublinky ztracené v nekonečnu přináší zalíbení pro oko i duši. I tak fantastické objekty, jako ona, nalézáme v díle stvoření! Dalšími mlhovinami, u kterých se zastavíme budou Závojová mlhovina v Labuti, která je pozůstatkem výbuchu supernovy a nedaleké mlhoviny Severní Amerika a Pelikán. Závojová mlhovina nás v povídání přenese k supernovám, abychom si je blíže popsali a vysvětlili jejich vznik i procesy doprovázející jejich bouřlivý vývoj - např. neutronové hvězdy a pulsary.

Celý pořad je doprovázen animacemi i fotografiemi z NASA i ESA.

Vzrušující podívanou a pocit sounáležitosti s kosmem vám při sledování přeje Jindřich Suchánek, autor pořadu.

Pořad v archivu TV Noe

Publicistika

Premiéra: 24.9.2009

Výroba: 2007