I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Nisko: koncert na památku prvního transportu Židů z Ostravy

Hudba - ostatní

Výroba: 2016

Koncert mužského pěveckého sboru Noach v kostele sv. Václava v Ostravě připomněl první evropský deportační transport Židů. 17. října 1939 vyrazil z hlavního nádraží v Ostravě do Niska nad Sanem ve východním Polsku. Nacisté nejdříve svolali Židy z Ostravy a okolí do areálu ostravské Jízdárny. Prohledali je a zabavili jim všechny cennosti. Pak je autobusy odvezli na nádraží. Druhý den ráno vyjel vlak přes Bohumín, Osvětim a Krakov do Niska nad Sanem. Odjelo tam tisíc mužů, většina tento nebo další tábory nepřežila. Osudy lidí, kteří v prvním vlaku jeli, připomíná od roku 2009 památník.

Koncertu se zúčastnili také žáci ZŠ a ZUŠ Petřvald s prezentací projektu, kde ve výtvarné výchově pod vedením p. uč. Ivo Karáska malovali obrazy s židovskou tematikou. Nevytvářeli však jen obrazy, ale ve svém volném čase natáčeli film s názvem „Světlo pro zmizelé sousedy“, ve kterém představují různé oběti holocaustu.

Vokální soubor Noach se věnuje interpretaci hebrejských písní. Těžištěm jsou písně chasidských židů. Soubor je doprovázen klezmerovým duem – Ráchel Polohová (klarinet) a Anežka Gebauerová (bajan). Obě jsou absolventkami ostravské Janáčkovy konzervatoře. Noach pracuje pod vedením doc. Tomáše Novotného, odborníka na židovskou hudbu, který je známý kromě jiného jako zakladatel a vedoucí dívčího vokálního souboru Adash. Tomáš Novotný studoval na Pražské konzervatoři (skladba, dirigování, lesní roh) a později na Evangelické teologické fakultě v Praze, kde získal doktorát v oboru Starého zákona a habilitoval se jako religionista. V současné době učí na Filosofické fakultě Ostravské univerzity.

Hudba - ostatní

Výroba: 2016