I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Hlubinami vesmíru 09 - říjen 2007

Publicistika

Premiéra: 3.10.2009

Výroba: 2007

Říjnové putování nebeskou oblohou je devátým pokračováním pořadu TV NOE Hlubinami vesmíru. I tentokrát vás moderátor Jindřich Suchánek společně s vedoucím Hvězdárny a planetária Johanna Palisy v Ostravě RNDr. Tomášem Gráfem, Ph.D. provedou kosmickými krásami a dálavami.

Na začátku si ukážeme souhvězdí Persea, Andromedy a Pegase. V nich můžeme spatřit objekty, o kterých si budeme následně povídat.

Nejdříve navštívíme planetu Uran a jeho měsíce Mirandu, Ariel, Umbriel, Titanii a Oberon (měsíce naleznete na webu Uranu v levém sloupci). Především Miranda překvapí svou strukturou a detailními snímky, i když u Uranu, podobně jako u Neptunu, byla zatím pouze jediná sonda - Voyager 2 - prohlédněte si animace mise Voyagerů, od jejichž vypuštění slavíme letos 30 let!

Po návštěvě Uranu "odletíme" k mimořádně zajímavé dvojité otevřené hvězdokupě, kteropu názýváme Chí a há Persei (X a h Persei). Je známým objektem pozorování, protože ji můžeme sledovat i pouhým okem jako mlhavý obláček a již při malém zvětšení se objeví nádherný objekt - diadém více jak 50-ti hvězd.

Od ní se vzdálíme k nejznámnější galaxii, kterou jako jedinou můžeme na severní hvězdné obloze sledovat rovněž pouhým okem, i když opět jen jako mlhavou skvrnu. Je to velká galaxie v Andromedě - M 31. U videí, fotografií i povídání o této přenádherné galaxii budeme přítomni jednomu z nejzajímavějších objektů nebeské sféry.

Od této galaxie se dostaneme k snad nejdiskutovanějšímu tématu dnešní populární astronomie - k černým děrám a kvasarům. Kresby i videa Vás v tomto tématu uchvátí nejen svou exotikou, ale především autentičností.

Pořad je v celém průběhu klíčován, tzn. že je natáčen před zelenou plochou, do které se dodatečně elektonicky komponují fotografie, animace a videa. A ty používáme především z archívů NASA a ESA.

Na odpoutání se od Země i země Vás zve Jindřich Suchánek, autor pořadu.

Pořad v archivu TV Noe

Publicistika

Premiéra: 3.10.2009

Výroba: 2007