I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Přehrada Kružberk 1957 - 2017

videodokument o rekonstrukci vodního díla

Dokumentaristika

Premiéra: 8.8.2017

Výroba: 2017

V naší zemi je mnoho krásných míst a jednoho dne člověk dostane chuť je navštívit. Krásným a pozoruhodným místem je krajina i díla lidí v malebném údolí řeky Moravice a právě tento videofilm nás tam může zavést.

Jedním z nejzajímavějších zastavení je docela jistě vodní dílo Kružberk,nacházející se nedaleko Opavy, nejstarší nádrž povodí Odry, spolu s naší nejmladší přehradou Slezskou Hartou. ( Mimochodem pro krásu zdejší přírody se zde natáčel velkofilm Johanka z Arku.)

O výstavbě nádrže bylo uvažováno již na přelomu 19. a 20. stol., kdy se začínala objevovat první volání po opatřeních proti ničivým záplavám, které způsobovaly čím dál častější škody v oblasti kolem řeky Moravice. Ovšem obě světové války dílo zmrazily. Až poválečná vláda rozhodla, aby byl odtud zásobován užitkovou vodou i s energetickým využitím ostravský průmysl. V roce však bylo během samotné výstavby přehrady rozhodnuto, že se Kružberk stane pro rychle se rozvíjející Ostravsko také zdrojem pitné vody.

I když v půvabné krajině na vodním toku Moravice,vzniklo velké technické dílo, nenarušilo ráz krajiny a naopak zlepšilo čistotu vod a zamezilo škodlivým vlivům civilizace.

Stavitelem tohoto mimořádného a ojedinělého díla je dr. Ing. Jan Čermák.

Dokumentaristika

Premiéra: 8.8.2017

Výroba: 2017