I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Hlubinami vesmíru 10 - listopad 2007

Publicistika

Premiéra: 1.11.2007

Výroba: 2007

Listopadový pořad Hlubinami vesmíru je již desátým dílem a jako tradičně začíná dostaveníčkem pod souhvězdími. Tentokrát to budou Ryby (Pisces - Psc), Vodnář (Aquarius - Aqr) a Velryba (Cetus - Cet).

Po procházce souhvězdími se ponoříme do pásma planetek (asteroidů), které jsou ve velkém množství mezi dráhou Marsu a Jupitera. Podrobněji se podíváme se sondou Dawn (Úsvit) k Vestě a Ceresu. Ceres je podle nové klasifikace již tzv. trpaslíčí planetou. Navštívíme ale planetek více, např. Eros, Gaspru, Idu a jejího trpaslíčího souputníka Dactyla (foto Idy a Dactyla je na upoutávce), Itokawu aj. Dotkneme se tématu: Země ohrožována asteroidy v minulosti, dnes i v dudoucnosti.

Poté se vzneseme do nitra naší Galaxie, abychom se seznámili a více si prohlédli objekty, které můžeme v listopadu vyhledat na hvězdné obloze - zajímavé planetární mlhoviny - Činka, Helix a Saturn, úchvatnou temnou mlhovinu Koňská hlava v Orionu, kulové hvězdokupy - M2 a M15 i další objekty.

Ještě ve větších vzdálenostech našeho vesmíru se přiblížíme ke galaxiím, které můžeme rovněž sledovat na listopadové obloze. Bude jimi soustava galaxií Stephanův kvintet v Pegasovi a malé galaxie provázející Velkou galaxii v Andromědě - M32 a M110

Závěr listopadového vydání našeho astromagazínu bude patřit, jako již tradičně, volnému astrofyzikálnímu tématu. Tentokrát jím budou základní síly ve vesmíru. Zejména animace gravitačních čoček uchvátí svou fantastičností. Uvědomíme-li si, že jde ale o skutečnost, byť ukázané animace jsou výtvarnými kompozicemi složenými z reálných snímků, nezbývá než s pokorou žasnout nad stále překvapujícím vesmírem.

I v listopadu je určitě na co se těšit, protože krásy vesmíru jsou nevyčerpatelné. Pojďme tedy a nechme se unášet hloubkou a mohutností přesahující vše, co si jen můžeme představit.

K výletu pod hvězdami zve autor pořadu Jindřich Suchánek

Pořad v archivu TV Noe

Publicistika

Premiéra: 1.11.2007

Výroba: 2007