I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Údolí růží

Dokumentaristika

Premiéra: 30.4.2018

Výroba: 2007

Po celou historii lidstva je tato květina jedním z nejvíce inspirujících příkladů naprosté elegance přírody. A říká se, že touto královnou květin je růže. Tento dokument je věnován lidem, které s touto pozoruhodnou květinou spojuje život ve středním Bulharsku. Mapuje historii této velkolepé květiny, jež se mnohokrát střetává s největšími civilizacemi minulosti. Vypovídá o místních rituálech, tradičních slavnostech vskutku úchvatné korunovace královny růží, sbírání růžových lístků na polích i pestrobarevného průvodu po hlavní třídě města Kazanlaku.

Je provoněn vůní tří a půl tun okvětních lístků, jejíchž destilací lze získat pouhý jeden litr nejznámějšího růžového oleje na světě. Bulharský „attar“, jak se nazývá, je neocenitelný dar země, jenž je velmi žádaný mezi výrobci parfémů.

Historii a tradici šlechtění a destilace růží představují Muzeum růží a Etnografický komplex v městě Kulata. Thrácká hrobka je památka světového historického významu, která je na Seznamu světového dědictví UNESCO. Toto mistrovské dílo realistických nástěnných maleb a fresek dělá oblast Údolí růží ještě lákavější destinaci.
Dokumentaristika

Premiéra: 30.4.2018

Výroba: 2007