I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Hlubinami vesmíru 11 - prosinec 2007

Publicistika

Premiéra: 1.12.2007

Výroba: 2007

I prosincový díl pořadu Hlubinami vesmíru nás zavede do nádherného světa planet, hvězd a galaxií.

Na co se můžeme těšit?

Na začátku opět zavítáme ve virtuálním studiu k souhvězdím. Ukážeme si zajímavého Vozku (Auriga - Aur) s Kuřátky a jasnou hvězdou Capella, poté si prohlédneme Býka (Taurus - Tau) s Aldebaranem, Plejádami, Hyádami a Krabí mlhovinou a na závěr si něco povíme o Blížencích (Gemini - Gem) s jasnými Castorem a Polluxem.

Poté zamíříme k nádhernému Marsu, který je vidět po celou noc na obloze a září naoranžovělou barvou. Skvělé animace z přistání Marsových výzkumných vozíků (Mer, Spirit a Opportunity) i práce budoucí Marsovy vědecké laboratoře (MSL) nás doslova vtáhnou na povrch této rudé planety. Stejně tak nás nenechají apatickými dokonalé fotografie povrchu i videoanimace přeletu nad Údolím Marinerů. Pojďme a nechme se unést na Mars !

Po procházce plné divukrásných končin vzlétneme do nitra naší Galaxie, abychom se přiblížili ke Krabí mlhovině (M1), která je pozůstatkem po výbuchu supernovy pozorované starými Číňany v roce 1054 n.l. Tato "čerstvá" mlhovina má ve svém středu pulsar, který si detailně prohlédneme.

Kočičí oko je vábivou planetární mlhovinou a její fantastické tvary nás strhnou k úžasu. I takový je vesmír ? Ano !

Setkáme se také s úžasnou spirální galaxií M33, tzv. Triangulum galaxy, galaxií v Trojúhelníku, která patří do naší místní skupiny galaxií.

Na závěr otevřeme malé kosmologické okénko a budeme si povídat o vzniku vesmíru, populárním Big Bangu. Dozvíme se například něco více o moderní teorii zrychlujícího se rozpínání vesmíru. Je to pozoruhodné, neboť donedávna všeobecně uznávaná teorie, že se rozpínání vesmíru zpomaluje, vzala za své. Bude také řeč o rudém posuvu, temné hmotě a skryté energii i jiných skutečnostech.

K nejúžasnějšímu divadlu, které je však skutečností, zve autor pořadu - Jindřich Suchánek.

Pořad v archivu TV Noe

Publicistika

Premiéra: 1.12.2007

Výroba: 2007