I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Bez hábitu

řád Milosrdných bratří

Publicistika

Premiéra: 21.7.2009

Výroba: 2007

Co je hlavním posláním Hospitálského řádu sv. Jana z Boha nám v dalším díle pořadu Bez hábitu povypráví milosrdní bratři (br. Martin a br. Michal) z Brna. Nahlídneme trochu více do jejich života, kláštera i do nemocnice.

 

Zakladatelem řádu Milosrdných bratří byl Jan Ciudad, zvaný Jan z Boha. Setkání s bl. Janem z Avily v roce 1537 jej přivedlo k myšlence zřízení vlastního domu, v němž by ošetřoval nemocné. Svůj úmysl realizoval 8. listopadu 1537, kdy si ve španělské Granadě pro tento účel najal dům. Jeho činnost byla natolik prospěšná, že roku 1544 mu město koupilo a dalo do užívání velký dům, kde přijímal nemocné již se svými pomocníky. Když 8. března 1550 zemřel, vypravilo mu město Granada velký pohřeb. Jan neměl v úmyslu založit náboženský řád. Tato myšlenka vznikla až po jeho smrti.

Nástup komunistické moci v roce 1948 a její násilná likvidátorská činnost vůči všemu náboženskému a církevnímu dopadla i na Milosrdné bratry v nuceném ukončení jejich činnosti na našem území.

Znovuobnovení činnosti, tentokrát po dlouhých 40 letech, v roce 1989 se dočkalo jen několik málo žijících bratří. Přesto i za těchto nejen personálně, ale i hmotně těžkých podmínek, jsou v čele se svým brněnským provinciálem připraveni znovu se ujmout své obětavé a tolik záslužné práce a přivést svoji řádovou provincii k novému rozkvětu.

Publicistika

Premiéra: 21.7.2009

Výroba: 2007