I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

17.1.2019

Zpravodajství

Premiéra: 17.1.2019

Výroba: 2019

REPORTÁŽE


Chilští biskupové u papeže Františka

Papež se ve Vatikánu setkal se členy výboru chilských biskupů. Nejprve se na hodinu setkali v Apoštolském paláci. Nesnadné téma hovoru se týkalo špatného nakládání s případy zneužívání.


Poválečná obnova Iráku

Otec Georges Jahola se vrátil do Iráku v roce 2016 a začal pracovat s uprchlíky. V té době už pomalu začínalo být zřejmé, že Islámský stát bude poražen. A tak byly zahájeny přípravy na návrat křesťanů do měst, ze kterých byli vyhnáni. Patří k nim také Karakoš.


50 let od smrti Jana Palacha

Nejen Praha si v těchto dnech připomíná padesát let od sebeupálení Jana Palacha. Pražský kostel U Martina ve zdi se rozezněl hudbou Bohdana Mikoláška. Hudebnímu večeru dal název Ticho za Jana Palacha.


Fenomén mučednictví v košické arcidiecézi

v Košicích se konala vědecká konference na téma Fenomén mučednictví v Košické arcidiecézi.

Organizace Laudato si

Koncem loňského roku se vydala skupina mladých lidí z Říma do Katovic na Světovou konferenci o klimatu. Spoluorganizátorkou české části jejich pouti byla nezisková organizace Laudato si. Názvem i činností se hlásí ke stejnojmenné encyklice papeže Františka: Usiluje o ochranu životního prostředí a udržitelný život v souladu s přírodou a Bohem.


Etická móda

Jako asistentka módního časopisu Verily Magazine nahlédla Lizzy Rich zblízka do průmyslu „rychlé módy“. To změnilo její názor na oblékání. Začala poznávat zvětšující se propast mezi průmyslem a katolickým sociálním učením a změnila své zvyky v nakupování.


Tříkrálová sbírka jinak

Tradiční Tříkrálová sbírka skončila v polovině ledna. Pro pořádající Chariry nastává čas počítání jejího výnosu, ale také období děkování koledníkům a všem štědrým dárcům, kteří otevřeli svá srdce. Na účet sbírky je možné stále přispívat.Z DIÁŘE


Brno, od 20. ledna

Večery pro dva

Večery pro dva pořádá komunita Emmanuel v Brně jako otevřená setkání pro páry, zaměřená na podporu a rozvoj vztahu. Každý ze čtyř večerů bude patřit jednomu z témat partnerského života.


Brno, 20. ledna

Dobrovolníkem na Ukrajině

Cestovatelský podvečer pořádá farnost svatých Janů v Brně-Bystrci v ekumenickém centru Archa. O svých zkušenostech dobrovolníka na Ukrajině bude vyprávět Jan Bareš.


Praha, 22. ledna

Ekumenická studentská slavnost

Ekumenická slavnost pro studenty, děkany, pedagogy a zaměstnance teologických fakult bude v Praze v kostele sv. Jana Křtitele Na prádle. Bohoslužbu povedou studenti teologických fakult.


Praha, 23. ledna

Zjevení

Francouzským filmem Zjevení pokračuje v Městské knihovně v Praze cyklus Film a Spiritualita. Vzniká ve spolupráci s pražskou Akademickou farností. Večer uvádí Mgr. Lukáš Jirsa.


Hlučín, 23. ledna

Přežila jsem gulag

Dnes téměř devadesátiletá paní Věra Sosnarová byla ve svých čtrnácti letech odvlečena do pracovního gulagu na Sibiři. O hrůzných skutečnostech bude hovořit v evangelickém kostele v Hlučíně.


Nové Město nad Metují, 24. ledna

Kurz lektorského čtení

Lektorské čtení je jednou z cest, kterou lze sloužit a projevit svou víru skutky. Kurz v Novém Městě nad Metují povede lektor rétoriky Biskupství královéhradeckého Daniel Rumpík.


Velehrad, 24. ledna

Grygar

Biografický dokumentární film Grygar bude uveden na Velehradě v sále kardinála Tomáše Špidlíka. Na projekci naváže beseda s populárním astronomem Jiřím Grygarem.


Stará Voda, 25. – 27. ledna

Tátův víkend

Osamělým, rozvedeným nebo opomíjeným otcům je určen víkend, který mohou prožít se svými dětmi v klidu i při hře. Ve Staré Vodě v Jeseníkách budou také sněhové radovánky a hodně dalšího.Reportáže Rome reports:

Chilean bishops meet with Pope Francis to explain what has changed after the abuse crisis

Priest who helped rebuild city devastated by ISIS: There will be no peace if we do not forgive

Ethical clothing advocate insists “fast-fashion does not uphold human dignity”


Zpravodajství

Premiéra: 17.1.2019

Výroba: 2019