I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Kde bzučí včely

Dokumentaristika

Premiéra: 16.3.2019

Výroba: 2016

KDE BZUČÍ VČELY je film o chovu včel, o intimním vztahu mezi včelou a člověkem. Film je natočen z pohledu chovatele včel, který nás bere do světa roje a odhaluje život v kolonii, kterého je běžně součást.

Naším průvodcem je Ralph Pattisson. Ralph je laskavý muž. který stojí pevně nohama na zemi. Pohled na život utvářela péče o jeho včely. Jako architekt objevil vášeň pro včely díky jejich úžasné schopnosti co by stavitelů včelích pláství. Vztah se včelami mu rovněž ukázal zázrak, krásu a nebezpečí těchto přírodních sil, se kterými se setkával na denním pořádku.

Včely nejsou krotká stvoření. Jsou divoké a mohou být i kruté. Chov včel má jeden cíl: vyrobit med pro svého chovatele. Abyste tuto schopnost včel mohli využít, musíte pochopit, jak fungují a používají své “nástroje” obchodu.

A tyto “nástroje”, které dnes využívá chovatel včel, jsou stejné, jaké využívali první národy, které běžně sbíraly med, lovci a sběrači. Používali své oči, ruce a schopnost pozorovat.

Sbírat med začali už domorodci. V zásadě se to za tisíc let nezměnilo, což je jednou z věcí, která chovatele včel i ostatní fascinuje. Když se svými včelami uspějete, odměna je stejná, jako byla pro naše předky: úroda přírodního bohatství, vytoužené bohatství: med.

KDE BZUČÍ VČELY sleduje Ralpha během ročního cyklu. Pečuje o své včely, zabývá se roji včel, kterých se lidé chtějí zbavit a vede své roje do vřesovišť, aby včely mohly vyrobit vřesový med.

Ačkoliv místo vypadá idylicky, roje se nachází uprostřed rozlehlé městské aglomerace. Ralph a včely žijí ve světě, ve kterém není většina vztahů přírodních, ale společenských.

KDE BZUČÍ VČELY přivede diváka k nejstarší interakce s přírodou: ke včelímu medu.

Dokumentaristika

Premiéra: 16.3.2019

Výroba: 2016