I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

4. 6. 2019

Zpravodajství

Premiéra: 4.6.2019

Výroba: 2019

REPORTÁŽE


Blahořečení sedmi rumunských biskupů

V květnu 1948 začal komunistický režim v zemi s nesmlouvavým náboženským pronásledováním. Úřady vyzvaly řeckokatolíky, aby odešli ze své církve a připojili se k církvi pravoslavné. Následovalo jedno z nejtemnějších období v historii katolické církve v Rumunsku. O více než sedmdesát let později předsedal papež František na „poli svobody“ v Bláži beatifikační liturgii sedmi biskupů.


Pouť médií na Velehradu

Pracovníci křesťanských médií se na pouti naVelehradě setkali se svými čtenáři, posluchači a diváky. Poutní mši svatou celebroval ostravsko-opavský pomocný biskup Martin David.


Missa solemnis v Olomouci

Mimořádný koncert v chrámu sv. Mořice v Olomouci připomněl dvousté výročí jmenování Rudolfa Jana olomouckým arcibiskupem. K poctě významné olomoucké osobnosti zazněla Beethovenova Missa solemnis.


Secvičná Obce sokolské

Šestnáctá Světová Gymnaestráda bude letos v rakouském Dornbirnu. Jednou z nejpočetnějších skupin ve výpravě, která na celosvětové sportovní události zastupuje naši republiku, bude Česká Obec Sokolská. Tentokrát se spojil český a slovenský Sokol v jedné skladbě nazvané Spolu.


Výstava Košický veraikon

V prostoru Matějovy věže Dómu svaté Alžběty v Košicích byla otevřena výstava Košický veraikon – pronásledovaní kněží košické arcidiecéze. Uvedla ji mše svatá, kterou celebroval arcibiskup Mons. Bernard Bober.


Filmový festival ve Zlíně

Nejstarší a největší festival filmů pro děti a mládež ve Zlíně oslavil 59. narozeniny. V mumraji dvou set osmdesáti filmů a desítek doprovodných akcí pracovala spolu se sedmi dalšími také porota ekumenická. Tvořili ji zástupci katolické organizace Signis a protestantského Interfilmu.Z DIÁŘE


Blansko, 6. – 7. června

Zlaté Slunce

Celostátní přehlídka filmové tvorby dětí a mládeže se koná v Blansku. Kromě projekce pěti desítek soutěžních snímků nabízí program rozborové a odborné semináře a workshopy.


Kroměříž, 7. června

Petr Hudec: Tajemství Libosadu

V Květné zahradě v Kroměříži bude veřejnosti představena nová kniha Národního památkového ústavu, určená dětem i rodičům. Ve skleníku bude otevřena výstava ilustrací.


Srní, 7. - 10. června

Ma­ri­a­po­li

Mariapoli neboli Mariino město je název třídenního setkání, které pořádá Hnutí Fokoláre v Srní na Šumavě. Je příležitostí k prohloubení vztahu s Duchem svatým i přátelských vztahů mezi účastníky.


Plzeň, 8. června

PilsAlive

Na festivalu v Plzni vystupují tradičně rytmické kapely, které účinkují při bohoslužbách i na koncertech. Letos to bude například vokální seskupení Hlasoplet nebo klatovské Plamínky.


Broumov, 8. června

Vinum et Cetera

Ochutnávku nejlepších českých a moravských vín v areálu broumovského kláštera doplní výklad znalce. Hrát bude cimbálová muzika Bača a zazní také irská hudba, večer bude jazzová diskotéka.


Svatý Hostýn, 8. června

Pouť pracovníků ve zdravotnictví

Devátá pouť lékařů a pracovníků ve zdravotnictví bude na Svatém Hostýně. Hlavním celebrantem mše svaté bude biskup Antonín Basler. Cestu světla povede Mons. Bohumír Vitásek.


Benecko, 8. června

Pochod pro hospic Duha

Pochod horským prostředím Krkonošského národního parku začne ve Vrchlabí mší svatou za pacienty a potřeby domácího hospice Duha. Celebrují Mons. Pavel Rousek a P. Jiří Šlégr.


Brno, 8. června

Běh pro hospic sv. Alžběty

Na benefiční běžecký happening v Brně jsou zváni běžci všech věkových a kondičních kategorií i firemní týmy. Start a cíl běhu na pět a půl kilometru bude v areálu hospice sv. Alžběty.
Reportáže Rome reports:

Pope beatified 7 bishops martyred by Communist persecution in Romania

Zpravodajství

Premiéra: 4.6.2019

Výroba: 2019