I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

8. 10. 2019

Zpravodajství

Premiéra: 8.10.2019

Výroba: 2019

REPORTÁŽE


Zahájení synody o Amazonii

Přítomni byli rovněž zástupci domorodých obyvatel. Někteří z nich se zúčastní také uzavřených diskusí v synodní aule. Synoda potrvá do 27. října. Navrhuje zkoumat domorodé tradice s úctou a bez předsudků, aby se evangelium přeneslo do Amazonie.


Náš společný domov

Panamazonský region tvoří devět zemí, jednou z nich je Venezuela. Jedním z delegovaných předsedů synody je venezuelský kardinál Baltazar Porras. Jak říká, její uspořádání je nesmírně důležité.


120 let farnosti v Hrušově

Kostel svatých Františka a Viktora v Ostravě-Hrušově má 120 roků. Stále se ještě vzpamatovává z povodní, které ho zaplavily až do výšky tři a půl metru. Slavnostní bohoslužbu tu celebroval apoštolský nuncius Charles Daniel Balvo, který také požehnal opravené vitráže a lavice.


Diecézní pouť v Obišovcích

Dvoudenní diecézní odpustová pouť k milostému obrazu v sanktuáriu Panny Marie Růžencové se konala ve východoslovenských Obišovcích. Slavnostní mši svatou celebroval čenstochovský arcibiskup Wacłav Depo.


Nemocniční kaplani na Velehradě

Na Velehradě se popatnácté konala konference nemocničních kaplanů. Letošním hlavním tématem tohoto čtyřdenního setkání byla paliativní péče. Zúčastnili se ho nemocniční kaplani, dobrovolníci a kněží, kteří do zdravotnických zařízení docházejí, i lidé, kteří mají o tuto problematiku zájem.


Svatohubertské slavnosti v Kuksu

Barokní areál Kuks hostil šestadvacáté Svatohubertské slavnosti. Tradici zavedl na přelomu 17. a 18. století zakladatel Kuksu hrabě František Antonín Špork. V nové době ji obnovili členové Řádu sv. Huberta. Pestrý myslivecký, kulturní a duchovní program i letos vrcholil bohoslužbou.


Divadelní festival Miro Gavrana v Praze

V pražském divadle Studio dva začal za účasti velvyslankyně Chorvatska Ljiljany Pancirov mezinárodní festival divadelních her nejpřekládanějšího a nejhranějšího chorvatského autora, Miro Gavrana. Diváci ve třech pražských divadlech uvidí soubory ze Slovenska, Albánie, Maďarska a Chorvatska.Z DIÁŘE


Brno, 11. října

Koncert Pro Elišku

Benefiční koncert v Brně zazní v rámci beatifikačního procesu řeholní sestry Elišky Pretschnerové. Hudbu a zpěv proloží úryvky z jejích deníků a dopisů. Vystoupí i schola dětí a maminek.


Olomouc, 11. a 12. října

Čtyřiadvacetihodinová modlitba růžence

Dominikáni v Olomouci pořádají ve svém klášteře čtyřiadvacetihodinovou modlitbu růžence. K účasti jsou zváni i další věřící, každý se může připojit v libovolném čase.


Praha, 12. října

Setkání dominikánské rodiny

Tématem podzimního setkání dominikánské rodiny v Praze je 130. výročí vzniku České kongregace sester dominikánek. Hlavním celebrantem mše svaté v kostele sv. Jiljí bude kardinál Dominik Duka.


Broumov, 12. října

Koncert pro Petra a Pavla

Benefiční koncert se uskuteční na Kostelním náměstí v Broumově. Vystoupí mladý německý saxofonista s broumovskými kořeny Noah-Benedikt Hahn a Prima Jazz band domácí ZUŠ.


Plzeň, 12. října

Setkání schol a chrámových sborů

Diecézní setkání sborů v Plzni začne mší svatou v kostele Nanebevzetí Panny Marie. V přehlídce se představí jednotlivé sbory a zazpívají také všichni společně.


Rakovník, 12. října

Benefiční koncert 

Benefiční koncert Ireny Budweiserové a Jakuba Racka se koná v Tylově divadle v Rakovníku. U příležitosti Světového dne hospicové a paliativní péče ho pořádá Nadační fond Umění doprovázet.


Ústí nad Orlicí, 12. října

Festival duchovní hudby

Festival duchovní hudby svaté Cecílie bude v Ústí nad Orlicí za účasti varhaníků a chrámových sborů. Slavnostní mši svatou bude celebrovat o. Josef Socha. V závěru zazní Stabat Mater Antonína Hniličky.


Rajnochovice, 12. října

Sázení stromků

Na jednodenní sázení stromků na holině u Rajnochovic zvou pracovníci olomouckých arcibiskupských lesů a statků. Lesníci budou udělovat pokyny i vysvětlovat principy správné výsadby.
Reportáže Rome reports:

Pope opens Synod: Remember missionary martyrs and beware temptation of colonialism

Cardinal Porras on synod: We must accept the reality of the common home

Zpravodajství

Premiéra: 8.10.2019

Výroba: 2019