Podpořte prosím Lepší oči pro Noe – sbírka na nové kamery pro přenosový vůz

Dobrodružství před kamerou

Dokumentaristika

Premiéra: 14.3.2020

Výroba: 2020

V prvním dokumentu režiséra Miloše Brunnera se podíváme na řecký ostrov Karpathos. Ten bývá označován za jeden z nejkrásnějších ostrovů Řecka. Patří do souostroví Dodekany, což znamená „Dvanáctiostroví“. Přes svůj název skupina čítá téměř 100 ostrovů, trvale obydlených je však jen 19. Někteří ostrované ještě nosí tradiční kostýmy. Předávají mladším své písně, tance a slaví starobylé svátky. Ostrov je převážně kamenný, s menším množstvím zeleně. Je téměř celý hornatý, takže z mnoha silnic a cest jsou krásné výhledy na moře a přilehlé vesničky. Karpathos je ošlehaný větrem. V některých místech po většinu dní v roce fouká od pobřeží na moře. V zátokách se tak nedělají velké vlny a s tím souvisí i rozšíření volného stylu ve winsurfingu.
Další film Jakuba Larysze s názvem 387 dní na cestě domů pojednává o tom,
jak se dva bez mladí manželé bez cyklistických zkušeností vydali na více než roční bikepackingovou cestu z Nového Zélandu domů do Beskyd.
Ve třetím snímku kameramana a speleologa Josef Wagnera Tajemství hlubin Emine Bojir Chasar navštívíme jeskyně v Krymských horách na Krymském poloostrově. Ukrývají neskutečné a zcela ojedinělé formy krystalových forem, jaké nejsou známy v žádné jiné jeskyni na světě. Výzkum je zde prováděn s povolením pouze pro české speleology, a to již od roku 1981. V letech 2015 a 2016 bylo po 15 letech opět umožněno českým speleologům sestoupit do jeskyně za účelem objevování nových prostor. Současně byl natočen tento film pro seznámení veřejnosti s unikátním přírodním pokladem.

Dokumentaristika

Premiéra: 14.3.2020

Výroba: 2020