Podpořte prosím Lepší oči pro Noe – sbírka na nové kamery pro přenosový vůz

Dobrodružství před kamerou

Dokumentaristika

Premiéra: 9.5.2020

Výroba: 2020

Dokument Otakara Štěrby Nemocnice na konci světa nás zavede do nejvyššího pohoří světa, kde se uskutečnily významné lidské činy: v roce 2005 Dina a Otakar Štěrbovi věnovali své soukromé prostředky na vybudování vodovodů, které dnes přivádějí čistou vodu z hor obyvatelům Čonga a letnímu pastvišti v Askole.
V roce 2006 provedla mezinárodní humanitární organizace Oneness Heart – Tears and Smiles akci Kids to Kids. České a slovenské děti vyrobily tisíce dárkových balíčků se svojí adresou a fotografií, určených dětem v oblasti velkého zemětřesení v Pákistánu. Tyto balíčky byly rozdány ve školách a utečeneckých táborech, které tehdy navštěvovali Vítězslav Dokoupil a Dina Štěrbová při vyhledávání vhodné lokality pro následující skutek.
Téhož roku zakoupila česká humanitární organizace Hand for Help stavebnicovou budovu malé nemocnice v hodnotě 7 milionů korun, které byly shromážděny s pochopením českých občanů a organizací. Jednalo se o 16 tun panelů, přístrojů, léků a nábytku. Nelehkého úkolu vyvézt nemocnici do Pákistánu, dostat ji do velehor, tam ji postavit a uvést do života se dobrovolně ujali V. Dokoupil a D. Štěrbová. Nemocnice dnes stojí v horské osadě Arandu na úpatí ledovce Chomo-Lungma, a díky jí zde nezemřelo v první zimě působení ani jedno dítě.

V dalším snímku filmaře Miloše Brunnera s názvem Nepál – Manáslu navštívíme nejvyšší pohoří světa. Himálaj - přeloženo ze sanskrtu znamená Domov sněhu. Horská ledovcová jezera jsou bez života a s blížící se zimou na několik měsíců zamrznou. Manáslu, známá také pod názvem Kutang, je s 8163 metry osmou nejvyšší horou světa. Její název, opět pochází ze sanskrtu. Lze jej přeložit jako „Hora ducha“. Údolí Manáslu bylo dlouho z politických důvodů nepřístupné až do roku 1949. Výstup do nejvyššího bodu treku - do sedla Larke v 5106 mnm, vede podél mocné morény a drobných splazů. V Himálaji je takových ledovců a splazů na 15 000. Ledovce na své cestě drtí skalnaté podloží, které se s masou pohybujícího ledu sunou až tam, kde ledovcový život končí v moréně - v hromádách suti a ledu.

Žijeme dnes v pohodlné době. Proč se tedy skialpinisté dobrovolně vydávají do míst, kde trpí psychicky i fyzicky? Odpověď se nám pokusí nastínit Anthony Bonello ve svém dokumentu Vyšší pravdy.
Cody a Chris se vydávají do Tibetu zdolat svůj první himálajský vrchol. Od chvíle, kdy dorazili do Káthmandú, věděli, že úspěch uskutečnění jejich cíle je mizivý. Zpožděná víza, problémy s aklimatizací, vše se zdálo být proti nim. Byli ale odhodláni těžkosti překonat, dostat se nad 6000 metrů a udělat zde první oblouky na lyžích…

Dokumentaristika

Premiéra: 9.5.2020

Výroba: 2020