I v nelehké době přinášíme dobré zprávy

Zpravodajské Noeviny

9. 6. 2020

Zpravodajství

Premiéra: 9.6.2020

Výroba: 2020

REPORTÁŽE


Nedělní modlitba Anděl Páně

Přestože Itálie už domácí karanténu zrušila, bylo Svatopetrské náměstí v neděli před polednem téměř prázdné. I když se situace stále zlepšuje, papež nás v promluvě před modlitbou Anděl Páně nabádal, abychom mysleli na země, kde je situace pořád kritická.


Mariánský sloup na Staroměstském náměstí

Po sto dvou letech se 4. června vrátil na Staroměstské náměstí v Praze mariánský sloup. Poslední fáze jeho instalace začala ráno, kdy autor repliky díla, sochař Petr Váňa, začal se svým týmem přesouvat sochu Panny Marie od Týnského chrámu na Staroměstské náměstí.


Relikvie v olomoucké katedrále

Olomoucká arcidiecéze si letos připomíná hned několik výročí spojených se svatými Janem Sarkandrem, Janem Pavlem II. a matkou Terezou. Ti všichni v Olomouci kdysi osobně byli. V těchto dnech se s nimi můžeme setkávat v katedrále sv. Václava v modlitbě u jejich ostatků.

Velehradské zahrady

Svátek otevírání běžně nepřístupných zahrad veřejnosti vznikl ve Velké Británii. Setkal se s velkým ohlasem a postupně se rozšířil po celé Evropě. V České republice se zahrady o prvním červnovém víkendu otevřely poprvé před deseti lety. Jedním z míst, která pozvala návštěvníky k prohlídce i letos, byl Velehrad.


Židovské divadlo

Divadelní hru Jeffa Barona s názvem „Návštěvy u pana Greena“ nastudovali bývalí členové pěveckého souboru Noah Jan Sieber a Tomáš Vodvářka. Zkoušky i předpremiéra probíhaly ve studiu televize Noe, kde by měla být na podzimním festivalu Templfest také premiéra.


Noc kostelů 12. června

Letošní Noc kostelů se připravovala v době, kdy nebylo zřejmé, zda bude možná osobní účast návštěvníků. I proto se na ní tentokrát výrazně podílí televize Noe.
DIÁŘ

Sovinec, od 10. června

Zahájení turistické sezóny

Hrad Sovinec na Bruntálsku má úžasnou atmosféru a stále nabízí něco nového. Jeho historii včetně dobývání Švédy v 17. století najdou návštěvníci v obnovené zbrojnici.


Prachatice, 11. června

Dny duchovní hudby

Dny duchovní hudby v Prachaticích pokračují druhým koncertem v kostele sv. Petra a Pavla. Vokální soubor Dyškanti bude zpívat české duchovní skladby ze 16. a 17. století.


Olomouc, 11. června

Božítělová posýpka

Téměř zapomenutá křesťanská lidová tradice zdobení příbytků vysypávanými květinovými obrazci ožije na slavnost Těla a krve Páně před Arcidiecézním muzeem v Olomouci.


Bílovice nad Svitavou, od 12. června

Jana Ondrušová-Wünschová

Výstava malířky, grafičky a ilustrátorky Jany Ondrušové-Wünschové bude k Noci kostelů otevřena v Bílovicích nad Svitavou, kde výtvarnice žije. Její tvorbu často inspirují křesťanská témata.


Ostrava, 13. – 14. června

Slezská lilie

Desátý ročník mezinárodního festivalu Slezská lilie se odehraje hlavně v kostele sv. Václava v Ostravě a na obrazovkách televize Noe. Také letos bude mše svatá v Kunčičkách a benefiční koncert.


Český Těšín, 13 června

Modlitba se svatým Ignácem z Loyoly

Jednodenní duchovní obnovu v Českém Těšíně na téma Modlitba se svatým Ignácem z Loyoly povede P. Jan Wojnar. Na programu jsou přednášky, mše svatá, adorace i čas pro osobní rozjímání v tichu.


Oldříš, 14. června

Svěcení nové kaple

Novou kapli sv. Františka z Assisi v obci Oldříš vysvětí při slavnostní bohoslužbě biskup Jan Vokál. Kaple byla postavena díky finančním darům lidí, projekt organizovali manželé Kučerovi ze Sebranic.


Blatnice, 14. června

Hlavní pouť na Svatém Antonínkovi

Hlavní pouť ke cti sv. Antonína Paduánského se koná na významném poutním místě nad Blatnicí. Celebrantem hlavní mše svaté bude pomocný biskup olomoucký Josef Nuzík.
Reportáže Rome reports:

Pope asks for prudence post-pandemic and prays for most-affected countries

Zpravodajství

Premiéra: 9.6.2020

Výroba: 2020